Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM, İran'da öğretmenlerin protestolarına karşı uygulanan şiddetten endişeli

BM, İran'da öğretmenlerin protestolarına karşı uygulanan şiddetten endişeli

Perşembe, 16 Haziran, 2022 - 08:45

Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları İran'da öğretmenlerin ve genel olarak sivil toplumun protestolarına yönelik ‘şiddetli baskı’ konusundaki endişelerini dile getirerek yetkilileri sorumluları cezalandırmaya çağırdı. AFP’nin haberine göre İran son aylarda enflasyonun yüzde 40'ı aşmasının gelirlerine yansımalarını protesto eden öğretmenler ve diğer çalışanlar tarafından gerçekleştirilen gösterilere tanık oluyor. İran ekonomisi aynı zamanda birçok ülke tarafından uygulanan sert yaptırımlardan da etkileniyor.

Protestolara katılan öğretmenlerden birçoğu tutuklanırken serbest bırakılmaları talep edilen başka gösteriler de düzenlendi. İnsan Hakları İzleme Örgütü Geçtiğimiz mayıs ayında, ulusal gösteriler sırasında tutuklanan 40 öğretmenin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

BM tarafından görevlendirilen bağımsız insan hakları uzmanları Birleşmiş Milletler adına konuşmadıklarını vurularken yetkililerin seksenden fazla öğretmeni gözaltına alarak suçlamalar yönelttiklerini kaydetti. AFP’nin haberine göre yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Öğretmenlerin, işçi hakları savunucularının, sendika liderlerinin, avukatların, insan hakları aktivistlerinin ve diğer sivil toplum aktörlerinin keyfi olarak tutuklanmalarındaki son artıştan endişe duyuyoruz.”

Sivil toplum kuruluşları ve bağımsız derneklerin çalışma alanlarının ‘inanılmaz derecede daraldığı’ belirtilen açıklamada, geçtiğimiz mayıs ayı başından bu yana İran'da hayat pahalılığına karşı düzenlenen protestolarda ‘güvenlik güçlerinin aşırı şiddet kullanması’ nedeniyle beş kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekilerek sorumlulardan hesap vermesi talep edildi.

BM ve insan hakları örgütlerinden yapılan bu eleştiriler Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov’un Tahran ziyaretiyle eş zamanlı geldi. İran Dini Lideri Ali Hamaney tarafından kabul edilen Berdimuhammedov, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile de görüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya