Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve BAE, güvenlik alanında iş birliğini güçlendirme konusunda anlaştılar

Mısır ve BAE, güvenlik alanında iş birliğini güçlendirme konusunda anlaştılar

Perşembe, 16 Haziran, 2022 - 09:45
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, BAE Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Rumeyti ile görüştü. (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), askeri savunma ve güvenlik konularındaki iş birliğine ilişkin koordinasyonu ve istişareyi güçlendirmeye devam etmek için anlaşmaya vardı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi dün Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hamad Muhammed Bin Sani El Rumeyti ile görüştü. Toplantıya Mısır Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı ve Savunma ve Askeri Üretim Bakanı Orgeneral Muhammed Zeki ile BAE’nin Kahire Büyükelçisi Meryem el-Ka’bi de katıldı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Resmi Sözcüsü Bassam Radi’nin dün yaptığı açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Sisi, BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’a selamlarını gönderirken Mısır ile BAE arasındaki önemli ilişkilere dikkat çekti. Bu ilişkilerin Ortadoğu bölgesinin ve bir bütün olarak Arap dünyasının istikrarı için temel bir dayanak olduğunu vurguladı.

BAE Genelkurmay Başkanı, Cumhurbaşkanı Sisi ile bir araya gelmekten duyduğu onuru dile getirirken Şeyh Muhammed bin Zayed’in selamlarını iletti. İki kardeş ülke ve halkları arasındaki tarihi ilişkilerin derinliğini vurgulayan Orgeneral Hamad Muhammed Bin Sani El Rumeyti ülkesinin başta askeri alanda deneyim alışverişi olmak üzere iki ülke arasındaki stratejik iş birliği çerçevelerini çeşitli düzeylerde güçlendirmenin yanı sıra Mısır ile çeşitli bölgesel ve uluslararası konularda ortak çalışma ve yoğun koordinasyonu sürdürme konusundaki kararlılığının altını çizdi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nün açıklamalarına göre toplantıda Mısır ve BAE arasında askeri savunma ve güvenlik iş birliğine ilişkin koordinasyonun ve düzenli istişarelerin artırılmasına yönelik çalışılmaya devam edilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Bu gelişme, iki kardeş ülke ve halkın çıkarının yanı sıra Arap dayanışmasının bağlarını da destekleyecek şekilde, iki ülke arasında her alanda ve düzeyde ikili ilişkileri gidişatını tamamlamak ve uyumunu sağlamak üzere geldi.

Suudi Arabistan Krallığı, Mısır, BAE ve Yunanistan geçen eylül ayında Yunanistan’ın Pyramos bölgesinde Herkül 21 adlı ortak bir tatbikat gerçekleştirmişti. Tatbikatta, terör unsurlarıyla mücadele alanında birçok faaliyet, katılan unsurlar arasındaki ortak muharebe yönetimi, kapalı ve açık alanlarda savaş eğitimi, rehine kurtarma ve tıbbi tahliyenin yanı sıra özel kuvvetlerin Thunderbolt ve paraşütleri ile hava ve deniz inişleri gerçekleştirildi. Mısır, BAE, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi geçen yıl kasım ayında Yunanistan’da Medusa 11 adlı ortak deniz-hava tatbikatını düzenlemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya