Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta 159 devlet kurumunu felç eden grev sonrası öfke artıyor

Tunus’ta 159 devlet kurumunu felç eden grev sonrası öfke artıyor

Perşembe, 16 Haziran, 2022 - 10:15
Tunus Genel İşçi Sendikası Genel Sekreteri Nureddin et-Tabubi (DPA)

Tunuslular, geçtiğimiz pazartesi günü Tunus Genel İşçi Sendikası (TGİS) ile hükümet arasında düzenlenen müzakere oturumunun başarısız olmasının ardından genel grevin bugün kamu sektöründe faaliyet gösteren 159 kurum tarafından onaylanması nedeniyle öfkeli. TGİS, grevi zamanında uygulamak için seferberliğe devam ederken hükümet, kamu tesisinin işleyişini sağlamak adına bir dizi çalışanı ‘kullanma’ ve onları grev gününde çalışmaya zorlama konusunda ısrarlı. Ancak TGİS, Cumhurbaşkanı Kays Said'in hükümet ile sendika arasında imzalanan anlaşmaları uygulamaya ve sendika taleplerine ilişkin yeni müzakereleri başlatmaya söz vermesi halinde grevi iptal etme olasılığının bulunduğunu bildirdi.

Tunus İstihdam Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Nasruddin en-Nasibi, ‘bugün genel grev yapılması halinde Tunus’un tamamen kaybedeceğini’ belirterek, hükümetin ‘grev hakkını desteklediğini ancak bazı hassas sektörlerde gerekli hizmetlerden yararlanmaya başvuracağını’ söyledi.

Hükümetin TGİS ile yeni bir oturum düzenleme yönünde çabaları olduğunu doğrulayan Nasibi, yanlış vaatlerden ve ertelemeden, kamu hizmetinde genel grevin uygulanmasından ve bunun yol açabileceği kayıplardan uzak durmak gerektiğini vurguladı.

Sendika kaynakları, müzakere oturumunun başarısız olmasının, ‘sendika partisinin hükümetin üzerinde anlaşmaya varılabilecek sonuçları uygulama taahhüdüne güven duymamasından ve hükümet üyelerinin yalnızca Said’in kararlarını uygulamak için bu durumu kullanma ihtimalinden’ kaynaklandığını kaydetti. TGİS, sendikalarla müzakere koşullarını belirleyen hükümet genelgesinin geri çekilmesini, hükümetin müzakere ilkesindeki grev kararını iptal edilmesini, iki taraf arasında yapılan anlaşmaların uygulanmasını ve kamu kurumlarında reform yapma konusundaki isteksizliğin giderilmesi talep ediyor.

Belirli sayıda işçiyi grev günü boyunca çalışmaya zorlamak konusunda açıklamalarda bulunan Tunus Genel İşçi Sendikası Sözcüsü Sami et-Tahiri, hükümetin bu kararının anayasaya aykırı olduğunu belirterek sendikanın tüm sektörle ilgilendiğini ve acil servis ve bakım departmanları gibi asgari hizmet sayısını ve bazı çalışanların hizmette tutulmasını gerektiren diğer faaliyetleri güvence altına almak için kontrollerin yapıldığını bildirdi.

Referandum şartları açıklandı

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu'nun 25 Temmuz'da yapılması planlanan referanduma katılım sağlamanın şart ve usullerini açıklamasının ardından konuya dair siyasi alanda ve insan hakları konusunda tartışmalar başladı. Seçim Komisyonu Başkan Yardımcısı Mahir el Cedidi’nin ‘referandum anketörlerinin seçim kampanyasına katılma hakları olmadığını’ açıklaması da siyasi tartışmayı körükleyen başlıca nedenlerden biriydi.

Seçim Komisyonu daha önce bireylerin faaliyetlerinin hukuka aykırı olmaması ve vatandaşlık ilkesini ve demokrasi değerlerini pekiştirmeyi amaçlaması şartıyla partiler, dernekler, sendikalar ve diğer örgütler de dahil olmak üzere herkes için açık katılım ilkesinin benimsenmesi gerektiğini vurgulamıştı. Bu durum ise çok sayıda insan hakları örgütü ve sivil toplum kuruluşu tarafından sert eleştiriler yöneltilmesine neden oldu.

Bağımsız insan hakları kuruluşu ‘Ben Uyanığım’, referandum kampanyasına katılmanın koşullarını ve prosedürlerini eleştirerek Bağımsız Seçim Yüksek Otoritesi’ni ‘referandum boykotçularının ağzını kapatmak’ olarak adlandırdığı duruma karşı uyarıda bulundu. Kuruluş ayrıca bireylerin ve derneklerin ‘düşüncelerini ve konumlarını ifade etme, fiili politikadan ve aynı fikirde olmama konusundaki her adımı bastırmak için tek kuraldan yararlanma’ haklarına zarar verilmemesi konusunda da uyardı.

Ayrıca seçim komisyonunun ‘yaklaşan anayasa referandumunu boykot çağrısı yapan sivil toplumun çeşitli bileşenlerini engelleme’ planlarına da tepki gösterildi.


Editörün Seçimi

Multimedya