Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, vatandaşların yükünü hafifletmek için elektrik zammını erteledi

Mısır, vatandaşların yükünü hafifletmek için elektrik zammını erteledi

Perşembe, 16 Haziran, 2022 - 10:45
Fotoğraf (Reuters)

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli çarşamba günü yaptığı açıklamada, hükümetin elektrik zammı kararını temmuz ayında, 6 ay erteleyeceğini söyledi.

Başbakan Medbuli devlet televizyonundan yayınlanan basın toplantısında şunları söyledi:

“Elektrik sektörünün yeniden yapılandırılması için bir plan hazırlandı. Bu bağlamda her yıl 1 Temmuz’da zam açıklanıyor. Ancak şu an mevcuttaki yükleri değerlendirince, zamları başlangıç olarak 2022’nin sonuna kadar 6 ay ​​erteledik. Gelişmeleri takip edeceğiz. Ayrıca uygun kararı almak için dönem bitmeden küresel durum da incelenecek. Mısır hükümeti, devlete 10 milyar Mısır lirası (533,9 milyon dolar) maliyete neden olan temel madde fiyatlarındaki zammın yükünün yanı sıra ertelemenin mali yükünü de üstlenecek.”

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi salı günü, hayvansal ve süt ürünlerinin üretimine yönelik projelerin açılışı sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada “Vatandaşa baskı yapılmamasına yönelik düşünceler var. Ancak şunu bilmelisiniz ki akaryakıtları bu şekilde sübvanse edebilme gücümüz bize çok pahalıya mal olacak” ifadelerini kullandı.

Hükümet, kamu maliyesine ilişkin durumu iyileştirme çabaları çerçevesinde, tüketicilere verilen enerji sübvansiyonlarını azaltmaya çalışıyor. Daha önce yapılan bir açıklamada bunların 2021-2022 mali yılının sonuna kadar tamamen iptal edileceği belirtilmişti. Ancak haziran ayında sübvansiyonun kaldırılma süresinin üç yıl daha uzatıldığı duyuruldu.

Mısır Kamu Seferberlik ve İstatistik Merkez Ajansı’nın birkaç gün önce yayınladığı veriler, tüm ülke için yıllık enflasyon oranının nisan ayındaki yüzde 14,9’a kıyasla mayıs ayında yıllık yüzde 15,3'e yükseldiğini gösterdi. Bu oran geçen yıl mayıs ayında yüzde 4,9 olarak kaydedilmişti. Enflasyondaki artış, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimini başlatmasından bu yana dünya çapında emtia fiyatlarının yükselmesi nedeniyle yaşandı.


Editörün Seçimi

Multimedya