Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa'da Mısırlı bir göçmen polis tarafından vurularak öldürüldü

Fransa'da Mısırlı bir göçmen polis tarafından vurularak öldürüldü

Cuma, 17 Haziran, 2022 - 09:45
Fransa Polisi (Arşiv- Reuters)

Fransa-İtalya sınırında polisin ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçan göçmenleri taşıyan kamyona ateş açıldı. Olayda başından yaralan ve hastanede tedavi altına Mısırlı bir göçmen dün hayatını kaybetti.

Nice savcı yardımcısı Parvin Devery, AFP'ye yaptığı açıklamada, 35 yaşındaki Mısırlı göçmenin geçtiğimiz çarşamba gecesinin ilk saatlerinde yaşamını yitirdiğini söyledi.

Olay, İtalyan yetkililerin İtalya sınırının Fransa tarafındaki Suspel kasabasında kaçak göçmenleri taşıyan bir kamyonun bulunduğunu bildirmesinden sonra meydana geldi.

Fransa sınır polisi dur ihtarına uymayan kamyonu kovaladı. Başka bir polis ekibi, yaklaşık 30 kilometre mesafede durdurmak için araca müdahale etti. Polis, hızla üzerlerine gelen kamyonu durdurmak için 4 el ateş açıldığını belirtti.


Sürücü ile birlikte iki kişinin kaçtığı olayda kamyon Nice'de bulundu. Kamyonda, aralarında, kafasında kurşun yarası olan bir Mısırlının da yer aldığı beş göçmen bulundu. Hastaneye kaldırılan Mısırlı göçmen yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Haziran ayı başlarında Paris'in kuzeyinde araba kullanan ve polisi “dur” ihtarına uymayarak güvenlik görevlilerine doğru hızla gelen bir kadını öldürülmüştü.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 24 Nisan'da yeniden seçilmesinin kutlamasından saatler sonra polis, aramadan kaçma umuduyla arabalarını hızla süren iki kişiyi vurarak öldürmüştü.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı haberee göre, son aylarda meydana gelen birçok ölüm olayının ardından, Fransız parlamento seçimlerinde polis şiddeti sıkça gündeme gelen bir konulardan biri oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya