Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Umman Sultanı kabinede değişiklik yaptı

Umman Sultanı kabinede değişiklik yaptı

Cuma, 17 Haziran, 2022 - 07:15
Umman Sultanı Heysem bin Tarık Al Said (OMAN)

Umman Sultanı Heysem bin Tarık Al Said, dün kabinede Enerji ve Mineraller Bakanı, Sağlık Bakanı ve Vakıflar ve Din İşleri Bakanı başta olmak üzere birtakım atamalar içeren bir kararname imzaladı.

Umman Sultanı, 20 yıldan fazla bir süredir Enerji ve Mineraller Bakanı olarak görevde olan Muhammed bin Hamad Rumhi’yi görevden alarak, yerine Salim el-Avfi’nin atanmasına karar verdi.

Avfi, daha önce Enerji ve Maden Bakan Vekili olan görev yapmıştı.

Kararnameye göre, Dr. Muhammed el-Maamari Vakıflar ve Din İşleri Bakanı, Dr. Hilal es-Sabti ise Sağlık Bakanı olarak atandı.

Devlet televizyonunda yer alan habere göre, kararname mali ve idari bağımsızlığa sahip Yüksek Yargı Konseyi’nin kurulmasını da içerdi.

İsa bin Hamad bin Muhammed el-Azri Yüksek Yargı Konseyi Genel Sekreteri ve Seyyid Muhammed bin Sultan bin Hamud el- Busaidi Yüksek Yargı Konseyi Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Söz konusu kararnamede, Belediye Meclisleri Kanunu’nun bazı hükümlerinin değiştirilmesi, İçişleri Bakanlığı’nın görevlerinin belirlenmesi ve teşkilat yapısının onaylanması da yer aldı.

Umman Mali ve İdari Denetim Kurumu (SAI) Başkanlığına Şeyh Ghosn bin Hilal bin Halife el-Alvi atandı.

Umman Sultanı, mülk envanteri ve kıymet takdiri yetkisinin İçişleri Bakanlığı’ndan İskan ve Şehircilik Bakanlığı’na devredilmesine de karar verdi.

Kararname, Umman Sultanı Heysem bin Tarık başkanlığındaki Bakanlar Kurulu'nun yeniden yapılandırılmasını da içerdi. 

Fahd bin Mahmud Al Said Kabine İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı, Şihab  bin Tarık bin Taymur Al Said Savunma İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı, Di Yazan bin Heysem bin Tarık Al Said Kültür, Spor ve Gençlik Bakanı, Sultan Al Habsi Maliye Bakanı, Hamud bin Faysal Al Busaidi İçişleri Bakanı, Badr bin Hamad Al Busaydi Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Madiha bint Ahmed bin Nasser Şaybaniya Eğitim Bakanı, Abdullah bin Muhammed bin Saed Al-Saidi Adalet ve Hukuk İşleri Bakanı, Abdullah bin Nasser bin Halifa Al-Harassi Enformasyon Bakanı ve Salem bin Muhammed bin Saed Mahruki Miras ve Turizm Bakanı, Saud bin Hamud bin Ahmed Al Habsi Tarım, Balıkçılık ve Su Kaynakları Bakanı, Said bin Hamud Al Maawali, Ulaştırma, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı, Said bin Muhammed el-Sakri Ekonomi Bakanı, Kais bin Muhammed bin Musa Yusuf Ticaret, Sanayi ve Yatırım Teşvik Bakanı olarak atandı.


Editörün Seçimi

Multimedya