Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Wall Street Journal: İsrail, Suriye'deki İran hedeflerine yönelik bazı saldırıları ABD ile gizlice koordine ettikten sonra düzenliyor

Wall Street Journal: İsrail, Suriye'deki İran hedeflerine yönelik bazı saldırıları ABD ile gizlice koordine ettikten sonra düzenliyor

Cuma, 17 Haziran, 2022 - 12:15
İsrail’e ait ABD yapımı F-16 (Reuters)

Şarku’l Avsat’ın Wall Street Journal’dan aktardığı habere göre İsrail, Suriye'de İran’a yönelik bazı hava saldırılarını ABD ordusuyla gizlice koordine ederek düzenledi.  Bu koordinasyon, İsrail operasyonlarının ABD'nin terör örgütü DEAŞ'a karşı yürüttüğü operasyonlarda sorunları önlemeyi amaçlıyor.

Gazete, iki ülke arasındaki işbirliğinin gizlice yapıldığını Washington’un İsrail ve İran arasındaki gerginlikte İsrail’i desteklediğini belirtti. Yapılan haberde ABD’nin İsrail’in Suriye- Ürdün sınırında bulunan Tanf Askeri Üssü’nün yakınında gerçekleşen operasyonlarına odaklandığı ifade edildi.

Wall Street Journal’ın haberine göre ABD’li yetkililer, Washington’ın İsrail’in Suriye’de yürüttüğü tüm operasyonlar ile ilgilenmediğini ve İsrail’in bölgedeki hedeflerini seçmesine yardımcı olmadığını belirtti. ABD’li yetkililer, Tahran’ın Lübnan Hizbullah’ına silah sağlamasını durdurmayı amaçlayan ve Suriye’deki İran destekli gruplara yönelik yapılan operasyonlar hakkında ayrıntı vermedi.


Eski bir ABD yetkilisi İsrail’in operasyonlarının inceleme altında olduğunu belirtirken, İsrail Ordusu ve ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) konu hakkında açıklama yapmadı.  

Geçtiğimiz Ekim ayında İran, ABD’nin Tanf Askeri Üssü’nü hedef almıştı. ABD’li yetkililer, İran’ın saldırısının İsrail’in Suriye’de düzenlediği hava saldırılarına karşı bir misilleme olduğunu belirtti. Saldırıda can kaybı yaşanmadığı belirtildi.

Gazete haberinde, İsrail’in Tahran’ın bölgedeki etkisini azaltmaya yönelik çalışmalarını ABD’nin desteklediğini belirtti.  


Editörün Seçimi

Multimedya