Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa Batı Afrika’da terör grupları ve Wagner’le mücadele ediyor

Fransa Batı Afrika’da terör grupları ve Wagner’le mücadele ediyor

Fransa ordusu, Nijer’deki terörle mücadele operasyonunda 40 kişinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
Cuma, 17 Haziran, 2022 - 13:00
Burkina Faso askerleri, hafta başında Nijer sınırı yakınında silahlı kişilerin, sivilleri ve askeri personeli öldürmesinin ardından, güçlerine destek vermek için gelen askeri cuntanın lideri Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba’yı karşılıyor (Reuters)

Fransa ordusu Nijer’in Burkina Faso sınırındaki bir bölgede düzenlenen terörle mücadele operasyonunda yaklaşık 40 kişinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Öte yandan Şarku’l Avsat’ın AFP kaynaklı haberine göre bir güvenlik kaynağı, teröristlerin Burkina Faso’nun kuzeyindeki Nijer sınırına yakın bir kırsal alanda en az 100 sivili öldürdüğünü aktardı.

Fransız ordusu dün (Perşembe) yaptığı açıklamada, operasyonun söz konusu sivil katliamıyla bağlantısı olup olmadığı belirtilmedi. Açıklamada “Savunma Bakanlığı tarafından açıklanana göre, Nijer’in güneydoğusunda, Burkina Faso sınırına yakın Warao şehrindeki Nijer ordusu karargahlarını hedef alan terör saldırısında 8 asker öldü, 33 asker de yaralandı” ifadelerine yer verildi. Bakanlık açıklamasında, “Warao’daki Ulusal Jandarma Bölüğü, onlarca motosiklet ve araçtaki silahlı terör grupları tarafından saldırıya uğradı” açıklamasında bulundu. “Saldırıda ilk tespitlere göre 8 askerin öldüğü, 6’sı ağır olmak üzere 33 askerin de yaralandığı” bildirildi.

Açıklamada, saldırganlara karşı koyulurken yaklaşık 50 ‘teröristin’ etkisiz hale getirildiği doğrulandı. Bakanlığa göre, saldırı, Burkina Faso yakınlarındaki bir şehir olan Warao’nun ‘komşu köylerin güvenliğini sağlamakla’ görevlendirilen jandarmayı hedef almıştı. Açıklamada, “Müfreze unsurlarının aktif tepkisi ile hem vatanseverler hem de ortaklar tarafından sağlanan kara ve hava takviyeleri, düşmanın yenilmesini sağladı” ifadelerine yer verildi. Nisan ayında, Nijer parlamentosu terör gruplarıyla savaşmak için yabancı güçlerin, özellikle de Fransız güçlerinin ülkede konuşlandırılmasına izin verdi. Bir ay önce, Çad, Kamerun, Nijerya ve Nijerya kuvvetleri, Encemine karargahına bağlı Hibrit Askeri Kuvvet çerçevesinde, Çad Gölü Havzasında görülen Boko Haram ve diğer terör gruplarını yok etmek amacıyla dört ülkede yeni bir koordineli operasyon başlattı. Kıyıları dört ülkeye uzanan Çad Gölü Havzası, Boko Haram ve DEAŞ unsurlarının saklanmak ve saldırılarını başlatmak için kullandıkları birçok adanın olduğu geniş bir su ve bataklık alanından oluşuyor.

Wagner algı operasyonu için sahnede

Yerel kaynakların AFP’ye aktardığına göre, Rus paramiliter grubu Wagner’den paralı askerler, Mali ordusunun Pazartesi günü Fransızlardan aldığı askeri bir üs olan kuzeydoğu Mali’deki Menaka’ya geldi.

Konu ile ilgili iki Fransız kaynağı, onlarca Rus paramiliter gücünün önceki gün Menaka’ya geldiğini doğruladı. Yerel bir kaynak ise AFP’ye, Fransız ordusunun Malililere iade ettiği askeri üsse ‘onlarca Rus’ görüldüğünü ekledi. Barkhane kuvvetlerinin ülkeden nihai olarak ayrılması için sondan bir önceki aşamasını temsil eden bir adım olarak, Menaka Üssü’nden ayrılmadan önce Fransız ordusu, ‘medya saldırılarına karşı çok dikkatli’ olacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Fransız ordu sözcülüğü, ordunun imajını zedelemek için olası girişimler olduğunu belirtti. Ordunun beklediği girişimler arasında Fransız karşıtı gösteriler, Barkhane kuvvetleri ile teröristler arasında gizli anlaşma suçlamaları ve hatta cesetlerin Fransızlar tarafından işlenen ihlaller gibi gösterecek şekilde defnedilmesi yer alıyor. Nisan ayında Goussi’deki bir Fransız üssünü teslim etme amaçlı önceki operasyonun ardından, Fransa Genelkurmay Başkanlığı, Fransız askerlerini savaş suçları işlemekle suçlamak için cesetleri gömen Rus Wagner Grubuna bağlı milis kuvvetlerinin gösteren, bir insansız hava aracı tarafından çekilmiş videoları yayınladı. Genelkurmay Başkanlığı Basın Ofisi, “Menaka Üssü’nden ayrılışın Barkhane kuvvetinin itibarını ve güvenilirliğini sarsmayı amaçlayan düzenli medya saldırılarına maruz kalması nedeniyle düzenli, güvenli ve şeffaf bir şekilde gerçekleştiğini” belirtti.

Mali, Nijer ve Burkina Faso arasındaki sınır üçgeni olarak bilinen bölgede 2018 yılında faaliyete geçirilen Menaka Üssü, Mali kuvvetlerinin daha bağımsız hale gelmesine yardımcı olmayı amaçlayan Fransız kuvvetlerini ve Avrupa özel kuvvetleri olan Takuba’yı içeriyor. Genelkurmay Başkanı, “Takoba’yı Nijer’e transfer etmeye yönelik bir plan yok” açıklamasında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya