Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hammuşi ABD’de

Fas İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hammuşi ABD’de

Fas ve ABD arasında terör tehditlerine karşı koordinasyon toplantıları yapıldı
Cuma, 17 Haziran, 2022 - 12:30
Fas jandarması terörle mücadele çabalarının bir parçası olarak sınırdan geçen araçları denetliyor (AFP)

Afrika’nın Sahel ve Sahra bölgesi son yıllarda Orta Doğu ve Avrupa dahil olmak üzere dünyanın birçok bölgesindeki terörist grupların ve organize suç ağlarının sığınağı oldu.

Bölgedeki terör tehdidi, Fas Ulusal Güvenlik Teşkilatı ve Bölgesel Gözetim Genel Müdürlüğü (İç İstihbarat Teşkilatı / DGST ) Direktörü Abdullatif Hammuşi’nin, Washington’da ABD istihbarat yetkilileriyle yaptığı görüşmelerin odak noktasını oluşturdu.

Hammuşi, DGST’nin merkez departmanlarının yöneticilerinden oluşan heyetin başkanı olarak, 13 ve 14 Haziran’da ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. DGST tarafından yapılan açıklamada, “söz konusu ziyaretin, Fas ile ABD’yi terör ve küresel organize suç örgütleriyle mücadele başta olmak üzere çeşitli alanlarda, ikili iş birliğini somutlaştırdığı” belirtildi.

Ziyaret ayrıca, Fas güvenlik kurumları ile ABD kurumları arasındaki güvenlik iş birliğini güçlendirme ve geliştirme bağlamında yapıldı.

Açıklamada, Hammuşi’nin ziyaret sırasında, ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Willam Burns ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray ile toplantılar yaptığı belirtildi. Toplantılarda, bölgesel ve uluslararası düzeyde çeşitli güvenlik tehditleri ve riskler tartışıldı.

Aynı zamanda toplantılar sırasında, siber saldırılar ve bunların uluslararası bağlantıları başta olmak üzere terör tehdidi ve organize suçla mücadeleye ilişkili ‘sanal operasyonlara’ da değinildi.


Editörün Seçimi

Multimedya