Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Afganistan’da camiye saldırı: 1 kişi hayatını kaybetti, 7 yaralı

Afganistan’da camiye saldırı: 1 kişi hayatını kaybetti, 7 yaralı

Cumartesi, 18 Haziran, 2022 - 09:00
25 Mayıs’ta Mezar-ı Şerif kentinde meydana gelen patlamanın ardından bir kişi, hastaneye kaldırıldı (AFP)

Afganistan’ın kuzeydoğusunda Cuma namazı sırasında camiye düzenlenen bombalı saldırıda en az 1 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı.

Kunduz Polis Sözcüsü Ubeydullah Abedi, AFP’ye verdiği demeçte patlamanın İmam Sahip bölgesindeki bir camide yaşandığını, namaz kılan bir kişinin hayatını kaybettiğini ve 7 kişinin yaralandığını açıkladı.

İmam Sahip bölgesindeki cami, 22 Nisan’da saldırıya uğramış, Cuma namazı sırasında düzenlenen saldırıda 36 kişi hayatını kaybetmişti.

Abedi, “Patlayıcılar, cami içine yerleştirildi ve patlama Cuma namazı sırasında gerçekleşti” dedi. Devlet hastanesinden bir kaynak, saldırıyı henüz kimsenin üstlenmediğini açıkladı.

Taliban’ın Ağustos 2021’de iktidara gelmesinden bu yana ülkedeki saldırı sayısı azaldı. Ancak Ramazan ayı boyunca ve Mayıs ayının sonunda onlarca insan, çoğunluğunu DEAŞ’ın üstlendiği saldırılar nedeniyle hayatını kaybetti.

Taliban, uzun yıllardır karşı karşıya olduğu DEAŞ/ Horasan örgütü ile mücadele ediyor.

Taliban, özellikle ülkenin doğusunda bulunan Nangarhar vilayetinde örgüte karşı harekete geçmiş ve örgüte üye olmakla suçlanan yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı.

Taliban, DEAŞ’a karşı zafer ilan ederken, analistler, örgütün ülke için hala güvenlik tehdidi oluşturmaya devam ettiğini düşünüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya