Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kamerun: Silahlı kişiler Nijeryalı altı balıkçıyı öldürdü

Kamerun: Silahlı kişiler Nijeryalı altı balıkçıyı öldürdü

Cumartesi, 18 Haziran, 2022 - 09:15
Ülkenin kuzeyinde devriye gezerek nöbet tutan Togolu askerler ve hükümet, ilk ölümcül ‘terör saldırısında ‘aşırılık yanlılarının Burkina Faso sınırı yakınında 8 askeri öldürdüğünden ve 13 askeri yaraladığından şüpheleniyor (AFP)

Yerel bir yetkili ve bir polis memurunun yaptıkları açıklamaya göre Kamerun’un kuzeyinde bulunan ve isyancıların kalesi olarak bilinen Çad Gölü'nün yakınlarındaki bölgede silahlı saldırganlar tarafından Nijeryalı altı balıkçı öldürüldü.

AFP’nin haberine göre isminin açıklanmamasını isteyen Chari Nehri'nin en büyük kolu olan Logon Nehri bölgesindeki bir idari yetkili, “Geçtiğimiz Perşembe günü gece saatlerinde Boko Haram’dan silahlı üç kişi gelip balıkçılara saldırdı” dedi. Bölgedeki bir polis memuru, olayın Çad ve Nijerya sınırı yakınında gerçekleştiğini doğruladı.

Terör örgütü Boko Haram ve ondan ayrılan Batı Afrika DEAŞ’ı, son yıllarda Nijerya, Nijer ve Çad sınırındaki bölgelerin yanı sıra Kamerun'un kuzeyinde güvenlik güçlerine ve sivillere karşı kanlı saldırılar düzenliyor. Kamerun hükümeti, iki örgütü de Boko Haram olarak adlandırıyor. Boko Haram, bölgeye yayılmadan önce 2009 yılında Nijerya'nın kuzeydoğusunda bir isyan başlattı. Birleşmiş Milletler (BM) o zamandan bu yana çoğunluğu Nijerya'da olmak üzere 36 binden fazla insanın öldürüldüğünü ve üç milyon kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığını bildirdi.

Çok Uluslu Ortak Kuvvet tarafından yapılan açıklamada, 28 Mart ile 4 Haziran arasında Çad Gölü ve komşu bölgelerde 805 ‘teröristin’ öldürüldüğü belirtildi. Geniş Çad Gölü havzası Nijerya, Nijer, Kamerun ve Çad sınırlarını aşarken, cihatçılar küçük adaların çoğunda üsler kurdu. Üst düzey bir askeri yetkili AFP'ye verdiği demeçte, “Lome'de Togo ordusu ülkenin kuzeybatı kesiminde Burkina Faso sınırında yeni bir terör saldırısını püskürttü” dedi. Hükümet, son aylarda ülkenin kuzeyinde iki ‘terör’ saldırısı meydana geldiğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya