Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus İçişleri Bakanlığı derbi öncesi şiddet eylemlerine karşı terörle mücadele yasasını kullanacak

Tunus İçişleri Bakanlığı derbi öncesi şiddet eylemlerine karşı terörle mücadele yasasını kullanacak

Cumartesi, 18 Haziran, 2022 - 15:00
Tunus'un Esperance Kulübü (Arşiv - Reuters)

Tunus İçişleri Bakanlığı, bugün (Cumartesi), yaptığı açıklamada Tunus Futbol Ligi'nde yarın (Pazar) Esperance ile Club Africain arasında oynanacak olan derbi maçında olası ‘şiddet olayları ve vandallığa’ karşı uyardı.

Tribünlerde yeniden olayların çıkması korkusu ışığında yapılacak müsabaka, başkentteki Rades Stadyumu'nda ev sahibi Esperance takımının taraftarları önünde oynanacak.

Tunus'ta stadyumlar şiddet olaylarına ve taraftarlarla güvenlik güçleri arasında sık sık çıkan çatışmalara tanık oluyor.

Tunus İçişleri Bakanlığı da bugün (Cumartesi) resmi sitesinde yayınladığı yazılı açıklamada, olay çıkarma ve sabotaj yapma niyetinin olduğuna dair istihbarat bilgisi alındığını belirtti. Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kanunun uygulanması ve kamu ve özel mülkiyetin korunması çerçevesinde her türlü sabotaj girişimi kesinlikle engellenecektir. Bu tür sabotaj eylemleri Terörle Mücadele Yasası kapsamına girebilir ve failler ağır cezalara çarptırılabilir.”

Tunus’ta 2015 yılında Terörle ve Kara Para Aklama ile Mücadele Kanunu çıkarıldı. İnsan hakları örgütleri bu kanunun ifade özgürlüğüne aykırı olarak veya terör eylemleriyle ilgili olmayan durumlarda kullanılmasını reddediyor.

2018'den beri yargı, stadyumlardaki en ünlü şiddet olaylarından birini soruşturuyor. Bahse konu soruşturma güvenlik güçleri tarafından kovalandığı sırada Rades stadyumu yakınlarında bir vadide boğulan genç taraftar Omar el-Ubeydi'nin ölümüyle ilgili.

Yetkililer, 2011'den beri güvenlik gerekçeleriyle stadyumlara girişlerde kısıtlamalara gidiyor


Editörün Seçimi

Multimedya