Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ile Çin arasındaki iş birliği güçleniyor

Mısır ile Çin arasındaki iş birliği güçleniyor

İş birliği ilişkileri ve uluslararası gelişmelerde Mısır-Çin koordinasyon halinde
Cumartesi, 18 Haziran, 2022 - 13:30
Mısır ve Çin arasındaki siyasi görüşmeler (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Mısır ve Çin, uluslararası gelişmelerde istişareyi ve ortak iş birliğini geliştirme yönünde koordinasyon içerisinde bulunduklarını açıkladı. Son zamanlarda Mısır ile Çin arasındaki siyasi görüşmeler dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde gerçekleştirildi. Mısır tarafına Asya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Eymen Kamil’in, Çin tarafına ise Dışişleri Bakanlığı Batı Asya ve Kuzey Afrika İşleri Dairesi Genel Müdürü Wang Di’nin başkanlık ettiği kaydedildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Görüşmelerde, iki ülkenin kapsamlı stratejik ortaklık çerçevesinde uluslararası ve bölgesel gelişmeler ve mevcut ekonomik zorluklar ışığında ikili iş birliğinin gidişatı ve ortak çıkarlara ilişkin koordinasyon ve istişare amacıyla bir araya geldiği sabitlere olan bağlılığına vurguda bulunuldu” ifadeleri kullanıldı.

İki taraf, ikili ilişkileri ve bu yöndeki başarıları gözden geçirdi. Mısır, Çin’in ortak iş birliğini ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlama yönünde birçok önemli projedeki olumlu katılımına övgüde bulunurken Çin tarafı ise Mısır piyasasındaki bariz gelişimi takdir etti.

Mısır ve Çin, bilhassa Mısır’ın yatırım ortamını iyileştirme çabaları ışığında ekonomik iş birliğini geliştirmenin, ticari iş birliğini teşvik etmeye yönelik çabaları yoğunlaştırmanın, Çin pazarını daha fazla Mısır tarımsal ihracatına açma yönünde çalışmanın, doğrudan ve ortak yatırımları teşvik etmenin önemi üzerinde anlaşmaya vardı.

Dışişleri Bakanlığının söz konusu açıklamasında, “Görüşmelerde ileri Çin teknolojisinin transferini gerektiren stratejik sektörlerde işbirliğini geliştirmenin yollarına değinildi. Taraflar, koronavirüs salgınının yansımalarıyla mücadeledeki başarılı işbirliği modeline övgüde bulundu” ifadelerine başvuruldu.

Aynı zamanda bilhassa pandeminin beraberinde getirdiği etkilerle mücadelede Afrika kıtasını destekleme hedefiyle Mısır'ın Vacsera-Sinovac aşısı üretme konusundaki mevcut yetenekleri ışığında, üçlü bir çerçeve içerisinde bu işbirliğini pekiştirmenin yolları gözden geçirildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı aynı zamanda “Görüşmeler; istikrarın, sürdürülebilir kalkınmanın ve iki ülkenin komşu bölgelerinde barış ve güvenliğin sağlanması, aynı zamanda her iki ülkenin önceliklerini gözetme çerçevesinde gelişmekte olan ülkelerin de çıkarlarını desteklemeye katkıda bulunan ortak tutumları geliştirme yönünde karşılıklı koordinasyon sürecini destekleyen iki tarafın kapsamlı fikir birliğini yansıttı” ifadelerine başvurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya