Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: Rusya ve Çin uluslararası sistemi değiştirmek istiyor

ABD: Rusya ve Çin uluslararası sistemi değiştirmek istiyor

NATO savunma bakanlarının tavsiyeleri, Madrid Zirvesi’nin önünü açıyor
Cumartesi, 18 Haziran, 2022 - 17:45
ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg (AFP)

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, NATO savunma bakanlarının iki gün devam eden toplantılarının, bu ay ilerleyen günlerde Madrid’de düzenlenecek olan NATO zirvesinde ele alınacak önemli tartışmalar ve kararlar konusunda ‘bir temel hazırlamayı’ başardığını belirtti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise, Madrid zirvesi ile ilgili olarak ‘güvenlik için çok önemli bir zamanda’, değişiklik yaratacak bir zirve olacağını düşündüğünü söyledi.

Bakanlar, Ukrayna’da devam eden savaşı, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra sorunları barışçıl bir şekilde çözmek için hukukun üstünlüğü ilkesi gözetilerek oluşturulan kurallara istinaden tasarlanan mevcut uluslararası düzene karşı bir gerileme olarak nitelendirdi.

NATO savunma bakanlarının tartışmalarında önemli bir rol oynayan Austin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının bu düzene karşı doğrudan bir meydan okuma oluşturduğunu, NATO’nun buna yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

Austin, uluslararası sistemin 20’nci yüzyılda, yaşanan küçük savaşlara rağmen, 60 milyon insanın ölümüne neden olan büyük güç savaşlarının tekrarlanmasını önlemede başarılı olduğunu belirtti. ABD Savunma Bakanı NATO’nun, Sovyetler Birliği ile bir savaşın önlenmesinde etkin bir role sahip olduğunu ve barışı sağlamak için Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonraki dağılma aşamasına uyum sağlayabildiğini belirtti. Bakan “Ukrayna’nın Rusya tarafından savunulması mümkün olmayan işgali denemesinden bu yana, asla gerçekleşmeyeceğini umduğumuz olaylarla yüzleşmek zorunda kaldık. NATO, meydan okumayı kararlılıkla ve her şeyden önce birlik halinde karşıladı” açıklamasında bulundu.

ABD Savunma Bakanı, NATO’nun doğu ülkelerinde caydırıcılığı ve savunmayı güçlendirmeyi heyecanla beklediğini belirtirken “Avrupa güvenliğindeki bu büyük kriz sırasında, hepimizi koruyan kurallara dayalı uluslararası düzeni güçlendirmek için bir arada olmaktan gurur duyuyoruz” dedi. Bakan NATO’nun “Putin’in seçtiği savaş ve Rusya’nın transatlantik güvenliğe yönelik saldırısının meydan okuma seviyesini yükseldiğini” vurguladı. Austin “Müttefiklerimiz NATO’nun savunma planlarını uygulamaya koydu. Doğrudan NATO komutası altındaki önemli hava ve deniz mevkilerinin yanı sıra NATO’nun doğu bölgelerine on binlerce asker konuşlandırdılar” ifadelerini kullandı.

NATO’nun geleceği heyecanla beklediğini ve liderlerinin herhangi bir saldırganlığı caydırmak ve şu anda özellikle doğu bölümünü hedef alınan topraklarının her santimetre karesini savunmak için uzun vadeli planlar geliştirdiğini vurgulayan ABD’li Bakan, bakanların tavsiyelerinin birçoğunun Madrid’deki zirvede NATO liderlerine sunulacak konular kapsamında, üslerin belirlenmesine ilişkin kararları ve kıta genelinde kuvvetlerin konuşlandırılmasını içereceğini belirtti.

Austin, Çin konusunda, NATO üyelerinin Hint-Pasifik bölgesinin önemini anlayarak bölgenin ‘özgür, açık’ ve erişilebilir kalması gerektiğini söyledi. Bakan “Kurallara dayalı düzeni bozmaya çalışan tek ülke Rusya değil. Çin de ekonomik olarak yükselmesine rağmen düzeni değiştirmek istiyor” dedi. Bakan NATO’nun yeni stratejik anlayışının Hint-Pasifik bölgesini dikkatle izlemek olduğunu vurgularken, “Bu nedenle, Avustralya ve Japonya gibi ülkelerle iş birliği içinde çalışan çok sayıda üye ülke gözlemledik” ifadelerini sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya