Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Ürdün ve Bahreyn liderlerinden Suudi Arabistan’da düzenlenecek zirveye övgü

Mısır, Ürdün ve Bahreyn liderlerinden Suudi Arabistan’da düzenlenecek zirveye övgü

Üç lider, Mısır’ın Şarm eş- Şeyh şehrinde bir araya geldi.
Pazartesi, 20 Haziran, 2022 - 08:30
Mısır, Ürdün ve Bahreyn liderleri Şarm eş- Şeyh’te görüştü. (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Mısır, Ürdün ve Bahreyn liderleri Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yapacağı ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri, Mısır, Ürdün, Irak ve ABD’li yetkililerin katılacağı zirveye övgüde bulundu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi bugün Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife ve Ürdün Kralı 2. Abdullah ile Şarm eş- Şeyh şehrinde bir araya gelerek üç ülke arasındaki iş birliğini ve uluslararası gelişmeleri ele aldı.

Suudi Arabistan Kraliyet Divanı, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in daveti üzerine 15-16 Temmuz tarihlerinde Riyad’ı ziyaret edeceğini duyurdu. Açıklamada, Biden’ın Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) liderlerinin yanı sıra Ürdün Kralı, Mısır Cumhurbaşkanı ve Irak Başbakanı’nın katılacağı zirvede yer alacağı belirtildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Sisi, üçlü görüşme ile Mısır’ın Bahreyn ve Ürdün arasındaki yapıcı iş birliğinin güçlendirilmesinin, kardeş halkların ortak çıkarlarına ulaşılmasının ve ortak Arap eylem çabalarına hız verilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi’nin açıklamasına göre Sisi, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife ve Ürdün Kralı 2. Abdullah’ı ağırlamaktan ve üç ülkeyi ve halkları bir araya getiren tarihi ilişkilerden övgüyle söz etti.  Radi, Ürdün ve Bahreyn liderlerinin üç ülkeyi birbirine bağlayan ilişkileri ve Mısır’ın kendileri ile iş birliğini artırmak için attığı adımları takdir ettiğini aktardı. Radi Mısır, Bahreyn ve Ürdün’ün bölgesel ve uluslararası açıdan hayati derecede önemli olduğunu belirterek bu ülkelerin bölgesel güvenliğin ve istikrarın sağlanmasında bir mihenk taşı olduğunu kaydetti.

Görüşmelerde, bölgesel ve uluslararası arenadaki son gelişmeler ve bölgenin karşı karşıya olduğu zorluklara ek olarak üç ülke arasındaki yakın kardeşlik ilişkileri ve iş birliğini geliştirme yolları ele alındı.

Liderler, üç kardeş ülke arasındaki stratejik ilişkilerin derinliğini, bunların ortak amaç ve çıkarlara ulaşmak için güçlendirilmesi, geliştirilmesi ve en üst seviyelere çıkarılmasının önemini ifade ettiler. Taraflar, Suudi Arabistan’ın düzenleyeceği KİK ülkeleri, Mısır, Ürdün, Irak ve ABD liderlerinin katılacağı zirveyi tarafların ortak hedeflerine ulaşması için önemli olduğunu vuruladılar.

Üçlü zirve, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife ile ikili iş birliğini ve Ortadoğu'daki son gelişmeleri ele aldığı görüşmeden bir gün sonra gerçekleşti. Mısır ve Bahreyn’in Ortadoğu'daki gelişmeler kapsamında devam eden koordinasyonun artırılması ve uluslararası ve bölgesel meselelerde Arapların iş birliğinin geliştirilmesi arzusunda olduğu ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya