Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, drone’ların kablosuz olarak şarj edilebilmesi için harekete geçti

ABD, drone’ların kablosuz olarak şarj edilebilmesi için harekete geçti

Çarşamba, 22 Haziran, 2022 - 07:30

ABD Savunma Bakanlığı'nın Gelecek Projeleri İdaresi, Drone pillerini kablosuz olarak şarj edebilen bir ‘uçan tank’ üretilmesi için çalışmalarına başladı. Drive gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre söz konusu üretim için talep iletilen şirketler, bu konudaki önerilerini önümüzdeki 11 Temmuz'a kadar iletebilecekler.

Koşullar arasında sözleşme imzalayacak şirketin uçan tankın kanatları altına sıcaklık kontrol ünitesi ile kurulacak 100 kW'lık bir lazer cihazı üretmesi de yer alıyor.

Pentagon, KC-135 Stratotanker ve KC-46 Pegasus drone’larının pillerini şarj etmek için bu tür lazer cihazları tedarik etmeyi planlıyor.

Diğer yandan ABD’li  şirket Lockheed Martin geçen eylül ayında LMXT modelinin uçan tankı için bir proje sunmuştu. Buna göre söz konusu tank, ABD Hava Kuvvetleri’nin hizmetine giren Boeing KC-46 havadan havaya yakıt ikmali uçağı ile rekabet edebilmek için lazerlerle donatılabilecekti.


Editörün Seçimi

Multimedya