Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’daki bir camide şarkı söyleyip dans eden 3 kişi göz altına alındı

Mısır’daki bir camide şarkı söyleyip dans eden 3 kişi göz altına alındı

Çarşamba, 22 Haziran, 2022 - 11:45
Mısır Vakıflar Bakanlığı (Bakanlık İnternet Sayfası)

Mısır Cumhuriyet Başsavcılığı, bir camide şarkı söyleyen ve dans eden 3 kişi hakkında 15 gün süreyle gözaltı kararını aldı.

Zanlılardan birinin, cami içinde şarkı söyleyip dans etmesinin videoya alınması Mısır kamuoyunda tartışmalara yol açtı. Mısır Vakıflar Bakanlığı, videonun caminin bakım çalışmalarının yapıldığı sürede çekildiğini açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın El Mısri El Yevm gazetesinden aktardığı habere göre Avukat Nebih el-Cunadi, Savcılığın, sanıkları ‘anayasaya aykırı bir grubun üyesi olmak, kamu güvenliğini ve huzurunu bozmak, sosyal medyada özel bir hesap kullanarak suçun paylaşılması’ ile suçladığını aktardı.

Genç bir adamın bir cami içerisinde mikrofon kullanarak şarkı söyleyip dans etmesi Mısır’da tartışmalara neden oldu. Videodaki kişinin Kalyubiye Valiliği’nde bulunan camide oymacı olarak çalıştığı ve videonun caminin bakım çalışmalarının yapıldığı günlerde çekildiği kaydedildi.

Mısır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada “İzleme ve Analiz Birimi, bir caminin içinde mikrofonla şarkı söyleyip dans eden bir gencin videosunu izledi. Videonun izlenmesi İçişleri Bakanlığı Ceza Soruşturma Dairesi’ne gelen rapor ile aynı zamanda gerçekleşti. Zanlı, videoyu Tiktok uygulaması üzerinde paylaşmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Vakıflar Bakanlığı Gözetim ve Teftiş İşleri Dairesi Başkanı Şeyh Sabri Yasin Davidar, “Camide rahatsız edici hareketler eşliğinde şarkı söyleyen kişinin videosu, bir yıldan fazla bir süre önce çekildi. Çünkü videonun çekildiği zaman, söz konusu camide bakım ve onarım çalışmaları yapılıyordu” dedi. Videodaki kişinin camide oymacı olarak çalıştığı belirtildi.

Mısırlı yetkililer, camilerde kontrolün sağlanması için çalışmalar yürütüyor. Camide vaaz veya ders verecek kişilerin Ezher Üniversitesi’nden mezun olunmasına karar verildi. Kararı ihlal edenlerin ise hapis ve para cezası alabileceği belirtildi. Alınan kararlar sonucunda Vakıflar Bakanlığı yetkilileri dışında cami içinde veya dışında bağış toplanması yasaklandı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya