Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır müzelerinde sergilenen eserler Firavunların müziğe olan ilgisini belgeliyor

Mısır müzelerinde sergilenen eserler Firavunların müziğe olan ilgisini belgeliyor

Müzelerdeki eserler, antik döneme ait müzik enstrümanlarından oluşuyor.
Çarşamba, 22 Haziran, 2022 - 13:00
Firavunlar dönemine ait müzik aletleri. (Turizm Bakanlığı)

Mısır’da müzeler, Uluslararası Müzik Günü kutlamaları vesilesiyle tarihin farklı dönemlerinde müziğin, melodilerin ve ritüellerin gelişimini gözler önüne seren, müzik enstrümanlarından oluşan nadir koleksiyonları ziyarete açtı. Firavunların müziğe olan ilgisiyse sadece sergilenen müzik aletleriyle sınırlı değil. Aynı zamanda mezarların ve tapınakların duvarlarındaki çizimler ve resimler de sergide yer aldı.

Her yıl 21 Haziran'da kutlanan Dünya Müzik Günü, 1982'de Fransa'da, başkent Paris'teki sokaklarda, dükkanlarda ve dağlar çıkan yollarda müzisyenlerin ücretsiz canlı parçalar çaldığı ‘Make Music’ adı altında düzenlenen kutlamalarla ortaya çıkan bir gelenek. Bu gelenek, besteci Maurice Fleuret’in yardımıyla dönemin Fransa Kültür ve Sanat Bakanı Jack Lang tarafından desteklenmişti.

Tahrir'deki müzede, klaket, çan, davul ve tef gibi nadide parçalar ve müzik aletleri koleksiyonları sergileniyor. Bu ayın sonuna kadar devam edecek sergide Orta Krallık döneminden müzisyenleri betimleyen ahşap maket de yer alıyor. Ayrıca Ahmim'de geç Firavunlar döneminde keşfedilen bir davulun kaplaması, kamıştan yapılmış tek ve çift flüt grubu ve iki parça renkli deri ve farklı malzemelerden yapılmış çeşitli müzik aletleri sergileniyor.

Mısır Müzesi'ndeki geçici sergiler bölümünün başkanı olan Esma Ahmed'e göre bu müzik aletleri Segara, Abidos, Luksor ve San El-Hacer gibi çeşitli bölgelerde keşfedildi. Esma Ahmed, Şarku’l Avsat’a şu açıklamada bulundu:

"Sergide ilk kez ziyarete açılan eserler ve müzik aletleri yer alıyor. Bunlar Firavunlar döneminin farklı dönemlerine ait. Müzede, bazı koleksiyonlar günlük ziyaret alanında sergilenirken bazıları ise özellikle müze girişinde ziyarete sunuluyor.”

Mezarların ve tapınakların duvarları, eski Mısırlıların müziğe, dini ve sosyal etkinliklere ve kutlamalara olan ilgisini belgeliyor.

Eski Mısır Uygarlığında kullanılan başlıca çalgılar arasında, en eski telli çalgılardan biri olan arpın yanı sıra flüt, trompet, klarnet ve obua gibi nefesli çalgılar da bulunuyor. Ayrıca fildişi veya ahşaptan yapılmış davul ve tokmak gibi ritim enstrümanlar da yer alıyor.

Bulak Ebu el-Ula semtindeki (Kahire Merkezi) Kraliyet Araçları Müzesi’nde, Gisara Enstitüsü iş birliğiyle çeşitli müzikal ve lirik performanslar ve bale performanslarının sergilneceği bir konser verilecek.

Kıpti Müzesi, önümüzdeki 3 Temmuz'a kadar devam edecek olan ‘Ritimler ve Melodiler’ isimli geçici sergi ile kiliselerde kullanılan Kıpti müziği mirasını canlandırmayı hedefliyor. İlk kez sergilenen bakır def ve deri kayışla kaplanmış bambu trompet olmak üzere iki nadide parçanın da yer aldığı müzede ayrıca Kıpti müziğinin tarihi ve sanatsal oluşumları hakkında halkı bilgilendirmek için ‘Kıpti Müziği ve Melodiler’ başlığı altında kültür konferansı düzenlendi.

Kıpti Müzesi Genel Müdürü Cihan Atıf, Şarku'l Avsat'a şu açıklamada bulundu:

“Dünya Müzik Günü, müziğimize yansıyan milli ve medeniyet kimliğimize bağlı kalarak, başta Firavunlar dönemine ait müziğin bir uzantısı olan Kıpti müziği ve melodileri olmak üzere miras müziğimizi yeniden canlandırmaya çalışmak için önemli bir fırsat sunuyor.”


Editörün Seçimi

Multimedya