Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail Fas’ın Batı Sahra üzerindeki egemenliğini desteklediğini duyurdu

İsrail Fas’ın Batı Sahra üzerindeki egemenliğini desteklediğini duyurdu

Perşembe, 23 Haziran, 2022 - 06:15
İsrail İçişleri Bakanı Ayelet Shaked, Rabat’ta Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile görüştü. (MAP)

İsrail İçişleri Bakanı Ayelet Shaked, ülkesinin, Fas'ın Batı Sahra üzerindeki egemenliğini desteklediğini açıkladı. Önceki gün Fas’ın başkenti Rabat’ta Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile görüşen Shaked, görüşmenin ardından yaptığı basın açıklamasında, "Sayın Burita ile görüşmemizde yakın ikili ilişkilerimizi ve ortak projelerimizi ele aldık. İsrail, Fas'ın Sahra üzerindeki egemenliğine verdiği desteği teyit ediyor’’ dedi.

Ayalet Shaked ve beraberindeki heyet önceki gün Faslı mevkidaşı Abdulvafi Leftit ile bir araya geldi. Shaked görüşmede, ortak çıkarları ilgilendiren çeşitli konularda istişare mekanizmalarının geliştirilmesi çağrısında bulundu. Fas İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Leftit ve Shaked'in, başkent Rabat'ta iki bakanlığın üst düzey yetkililerinin katılımıyla bir çalışma toplantısı yaptığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu toplantının, Fas, ABD ve İsrail arasında Aralık 2020'de Kral 6. Muhammed'in huzurunda imzalanan ortak deklarasyon kapsamında gerçekleştirildiği belirtilerek, toplantının, iki ülkedeki mevkidaşlar arasında tam resmi temasların sürdürülmesi kararına bağlılığı yansıttığı kaydedildi. Ayrıca toplantının, iki bakan arasında kendi sektörlerinin ilgi alanına giren konular ve iki ülke arasındaki iş birliği için umut verici beklentiler hakkında verimli fikir alışverişi fırsatı sunduğu aktarıldı.

ABD’nin, 2020 yılında Fas'ın Batı Sahra bölgesi üzerindeki egemenliğini tanımasının ardından, Fas, İsrail’le 2000 yılında askıya aldığı diplomatik ilişkileri yeniden başlatmayı kararlaştırmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya