Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye, askeri operasyonla ilgili söylentilerin kesilmesine rağmen SDG mevzilerini bombalamaya devam ediyor

Türkiye, askeri operasyonla ilgili söylentilerin kesilmesine rağmen SDG mevzilerini bombalamaya devam ediyor

Perşembe, 23 Haziran, 2022 - 06:30

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mayısta ilan ettiği, Menbiç ve Tel Rıfat’a yönelik askeri operasyonla ilgili söylentilerin kesildiği bir ortamda, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Suriye’nin kuzey ve doğusunda kontrol ettiği bölgeler, Türk güçleri ve desteklediği Suriyeli gruplar tarafından yeni bir gerilime tanık oldu. Bu tırmanış, Suriyeli hacı adaylarının kutsal topraklara gitmek için İdlib’deki Bab el-Hava Sınır Kapısı üzerinden Türkiye’ye geçtiği bir dönemde geldi.

Türk güçleri ve desteklediği gruplar dün (çarşamba) Haseke vilayetinin kuzeybatısındaki Tel Tamir kırsalındaki bölgeleri ve özellikle Ed-Derdara ve Ummu’l Keyf köylerini yoğun ve şiddetli bir şekilde bombaladı. Bombardıman sırasında Türk güçlerinin doğrudan Ummu’l Keyf köyünü hedef alması sonucu Tel Tamir elektrik istasyonu hizmet dışı kaldı. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, iki Rus helikopteri de Türkiye sınır hattındaki Kamışlı’dan başlayarak Ebu Rasin’e kadar uçuş gerçekleştirdi.

Barış Pınarı Bölgesi’nde konuşlu Türk güçleri, Haseke’nin kuzeybatısında bulunan Tel Tamir kırsalındaki El-Kuzeliye köyünü önceki gün ağır topçu ateşi altına aldı.

Bu arada, Halep’in doğusundaki El-Bab kenti kırsalında bulunan Hazvan cephesinde Türkiye destekli gruplar ile SDG’ye bağlı El-Bab Askeri Konseyi güçleri arasında orta ve ağır makineli tüfeklerin kullanıldığı çatışmalar çıktı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), El-Bab kenti kırsalındaki El-Karidiye köyü cephesinde Semerkand isimli silahlı gruba ait bir askeri aracın güdümlü füze ile hedef alınması sonucu grubun bir unsurunun öldüğünü, diğer unsurların da yaralandığını bildirdi. Saldırının kaynağı SDG, rejim güçleri ve El-Bab Askeri Konseyi güçleri kontrolündeki bölgelerdi. Halep’in kuzey kırsalındaki Mara Harbil cephesinde Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) grupları ile SDG ve rejim arasında ağır makineli tüfeklerin kullanıldığı çatışmaların meydana gelmesiyle eşzamanlı olarak, Halep’in kuzey kırsalındaki Mara ve Şeyh İsa bölgelerinde karşılıklı bombardıman gerçekleşti.


Editörün Seçimi

Multimedya