Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Meme kanseriyle ilgili yeni araştırma: Geceleri yayılıyor

Meme kanseriyle ilgili yeni araştırma: Geceleri yayılıyor

Perşembe, 23 Haziran, 2022 - 07:15
Meme kanseri hücreleri (AP)

Yapılan yeni bir çalışma, meme kanserinin en sık, hastalar uyurken yayıldığını ve araştırmacılara göre bu durumun gelecekte kanserin teşhis ve tedavi şeklini önemli ölçüde değiştirebileceğini ortaya koydu.

The Independent’in haberine göre çalışma kapsamında araştırmacılar, ‘tespit edilen kanser hücrelerinin sayısını da etkileyebileceğinden, doktorların, kanser için biyopsi alırken notlar almaları gerektiğine’ ihtiyaç olduğuna işaret etti.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre meme kanseri en yaygın kanser türlerinden biridir ve her yıl yaklaşık 2,3 milyon insan bu hastalığa yakalanıyor.

Araştırmacılar, hastalık erken teşhis edilirse, hastaların tedaviye yanıt verme ihtimallerinin daha yüksek olduğu sonucuna vardı. Ancak kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmışsa işler daha da zorlaşır.

ETH Zürih, Basel Üniversite Hastanesi ve Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışma, dolaşımdaki kanser hücrelerinin esas olarak hastalar uyurken ortaya çıktığını keşfetti.

İsviçre'deki ETH Zürih'te moleküler onkoloji profesörü ve çalışmanın baş yazarı Nicola Aceto, "Etkilenen kişi uykudayken tümör uyanır" dedi.

Çalışmada, 30 kanser hastası ve araştırmacıların, tümörün uyku sırasında dolaşan daha fazla hücre ürettiğini bulduğu fareler üzerinde deneyler yapıldı.

Çalışmanın baş yazarı ve ETH Zürih'te doktora sonrası araştırmacı Zoa Diamentopoulou, “Araştırmamız, metastatik kanser hücrelerinin orijinal tümörden kaçtığını, gece ve gündüz ritmimizi belirleyen melatonin gibi hormonlar tarafından kontrol edildiğini gösteriyor" dedi.

Araştırmacılara göre, geceleri tümörü terk eden hücreler daha hızlı bölünüyor ve bu nedenle, gündüz tümörü terk eden dolaşımdaki hücrelere kıyasla metastaz oluşturma kapasitesi daha yüksek.


Editörün Seçimi

Multimedya