Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

IKBY’de BAE merkezli enerji şirketine roket saldırısını PKK mı gerçekleştirdi?

IKBY’de BAE merkezli enerji şirketine roket saldırısını PKK mı gerçekleştirdi?

Saldırıda PKK’nın parmağı olduğu değerlendiriliyor.
Perşembe, 23 Haziran, 2022 - 11:45

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Terörle Mücadele Birimi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli Dana Gas şirketinin Süleymaniye vilayetindeki gaz sahasına düzenlenen saldırıyla ilgili dün (Çarşamba) bir açıklamada bulundu.

Yazılı açıklamada, “Bugün (dün) saat 16.45’te bilinmeyen bir yerden Kor Mor gaz sahasına bir katyuşa füzesi ateşlendi. Şans eseri yaralanan olmadı. Terörle Mücadele Birimi şu anda olayı soruşturuyor ve gelecekte soruşturmanın tamamını ve detayları yayınlayacağız” ifadeleri kullanıldı.

Süleymaniye vilayetinin Çemçemal ilçesine bağlı Kadir Kerem kasabasının idari amiri Sadık Muhammed, şirketin uğradığı roket saldırısına ilişkin bazı detaylar açıkladı.

Muhammed, Nas Kurd haber sitesine verdiği demeçte, “Roket, sahanın tellerine isabet etti ve zarara yol açmadı. Gaz sahası çalışmaya devam ediyor. Saldırı hakkında soruşturma yürütülüyor” dedi.

İsminin açıklanmaması kaydıyla Şarku’l Avsat’a konuşan Kerkük vilayetinden bir kaynak, Dana Gas şirketinin merkezinin basın ve medyada çıkan bazı haberlerde belirtildiği gibi Kerkük’e değil, Süleymaniye vilayetinin Kadir Kerem kasabasına bağlı olduğunu söyledi. Kaynak, Kerkük’ün yaklaşık 85 kilometre güneybatısında bulunan şirket merkezinin Peşmerge güçleri tarafından korunduğunu ifade etti.


Kaynak, konuşmasın devamında şu ifadeleri kullandı:

“BAE merkezli şirket IKBY ile yaptığı sözleşmeyle 2007’de sahada çalışmalarına başladı. Şirket federal Petrol Bakanlığı’ndan onay almadı. Oradaki gaz sahası 2003 öncesinde Kuzey Petrolü’nün kontrolündeydi. IKBY hükümeti bu tarihten sonra gaz sahasına el koydu. Oradaki gaz sahaları federal hükümet ile IKBY hükümeti arasındaki anlaşmazlık noktalarından biri. Şirket binasına yakın olan ve saldırıya uğrayan saha, Ahmed İsmail isimli bir Kürt iş insanı eliyle, IKBY’nin yanı sıra Ninova ve Bağdat vilayetlerindeki elektrik üretim santrallerini besliyor.”


Saldırıyı PKK mı gerçekleştirdi?

Gaz sahasına yönelik saldırının PKK tarafından düzenlendiğini düşündüğünü söyleyen kaynak, “Büyük ihtimalle PKK Süleymaniye’deki bazı unsurlarının öldürülmesine misilleme olarak bu saldırıyı düzenledi. Saldırının İran’a yakın Şii milisler tarafından düzenlendiği varsayımının doğru olduğuna ihtimal vermiyorum. Çünkü bu milislerin şirket merkezine en yakın noktası 10 kilometre uzaklıkta. Ayrıca Tahran’ın Irak’ta Abu Dabi’nin çıkarlarının aleyhinde çalışmasına ihtimal vermiyorum. PKK ve Suriyeli muhalif Kürt gruplarının çoğu Süleymaniye’de PKK kontrolündeki Germiyan bölgesinde bulunuyor” dedi.

Kaynak “Süleymaniye’deki gaz sahaları ile diğer petrol ve gaz sahaları Erbil hükümetinin kontrolünde. Erbil karşıtı PKK muhtemelen bu tür saldırılar üzerinden IKBY’nin istikrarını sarsmaya ve fiilen bir krizden geçmekte olan IKBY’de enerji krizine yol açmaya çalışıyor. Nitekim bir litre yakıtın fiyatı 900 dinardan bin 900 dinara fırladı. Ayrıca IKBY’de derinleşen bir elektrik krizi var. Zira çoğu elektrik üretim santrali gazla çalışıyor” diye konuştu.

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, Mayıs ayı sonunda yaptığı bir açıklamada, “Yakın gelecekte Irak'ın geri kalanına, Türkiye'ye ve Avrupa'ya gaz tedariki açısından net ihracatçı konumuna geçeceğiz” ifadesini kullanmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya