Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pence 2024’te Trump'a karşı başkanlık yarışına girecek mi?

Pence 2024’te Trump'a karşı başkanlık yarışına girecek mi?

Mike Pence, 2024'te Trump'a karşı aday olup olmayacağına karar vermek için sonbahardaki ara seçimlerin sonuçlarını bekliyor
Perşembe, 23 Haziran, 2022 - 13:15
Pence, Pazartesi günü Chicago Üniversite Kulübü’nde bir konuşma yaptı (AFP)

ABD Kongresi’nin 6 Ocak 2021’deki olayları ve Kongre Binası’na (Capitol) yapılan baskını soruşturmakla görevli komisyonu araştırmalarını sürdürürken eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, kendisini bu olayların yansımalarından korumaya çalışıyor gibi görünüyor. Pence, eski Başkan Donald Trump'ın 2020 yılında yapılan başkanlık seçimlerindeki yenilgisini gündemde tutmaya devam etmesine dolaylı bir göndermede bulunarak Cumhuriyetçileri ‘seçim hileleri yerine geleceğe odaklanmaya’ çağırdı.

ABD’nin çeşitli eyaletlerine gerçekleştirdiği ziyaretlere devam eden Pence, Illinois eyaletinde bulunan Chicago Üniversitesi Kulübü’nde destekçilerinden oluşan bir dinleyici kitlesine yaptığı ekonomi konulu bir konuşmada şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıllarda hepimiz çok şey yaşadık. Küresel bir salgın, toplumsal huzursuzluk, bölünmeye yol açan seçimler, başkentte yaşanan trajik bir gün ve ekonomimizi her gün sosyalist refah devletinin uçurumuna iten bir yönetim. Seçimlerin yapılacağı güne kadar ABD’lilerin geleceğine olumlu bakalım. Evet, sadık bir muhalefet olalım. Her gün karşı tarafı sorumlu tutalım. Şimdi ve seçim gününde geleceğe, özgürlüğün geleceğine ve aziz değerlerimize evet demek istiyoruz. Cumhuriyetçi Parti geleceğin partisi olmalı.”

Her ne kadar Pence, 2024’te başkanlığa aday olup olmayacağını açıkça söylemese de ifadeleri o kader gününde yaşadıklarının ayrıntılarını tartışmakla ilgilenen biri olmak yerine, adaylığa oynayan biri olduğunu açıkça gösteriyor.


Demokratlarla mücadeleye odaklanın!

Tıpkı Trump tarafından desteklenen adaylara karşı son seçim savaşlarında savaşan birçok Cumhuriyetçi gibi Pence'in de Demokrat Başkan Biden’ın yönetimine karşı eleştirilere odaklanması, Cumhuriyetçi tabanı Trump'ın sloganlarından ona karşı olduğunu bile belli etmeden uzaklaştırma girişimidir.

Jeb Bush'un 2016 yılındaki başkanlık seçimleri kampanyasında çalışan Cumhuriyetçi stratejist David Kuchel, New York Times gazetesine yaptığı değerlendirmede, “Demokratlar ve basın, 6 Ocak'ta doğru şeyi yaptığından dolayı onu (Pence) övdükçe Trump’ı destekleyen bazı kişiler onun parti liderine olan sadakatini o kadar sorgulayacak. Yaslanabileceği hiçbir olumlu yanı yok” yorumunda bulundu.

Buna karşın Pence’in eski danışmanı Greg Jacob, Cumhuriyetçilerin Demokratlara karşı büyük bir zafer kazanmasının beklendiği ara seçimlere işaret ederek, “(Pence’in) Söyleyecek daha net şeyleri olsaydı, sonbahara kadar söylemeyebilirdi” dedi.

2020’deki başkanlık seçimlerinden bu yana Trump ile aralarındaki gerginliğini göstermemeye devam eden Pence, ekonomik krizin baş gösterdiği ve popülaritesinin gerilediği bir ortamda, ülkedeki mevcut durumdan en iyi şekilde yararlanmaya çalışarak ve Trump'ın açık sözlü bir rakibi olma çabasına girmeden ip üstündeki yürüyüşünü sürdürüyor.

Kahraman mı yoksa muhafazakarlığın güncellenmiş bir versiyonu mu?

Pence, bazı Demokratlar için Amerikan demokrasisinin derinden etkilendiği bir dönemde 2020 seçimlerini iptal etmek için Trump’ın baskı kampanyasına direnen bir kahramanken hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat partiden Trump karşıtı büyük bir seçmen kitlesine göre eski patronuna karşı çıkarak sonunda doğru olanı yapan, ancak geçmişte yaptığı ihlalleri isteyerek ya da görmezden gelerek yıllarca Trump’ı savunduktan sonra bunu yapmak için çok geç kalmış olan biri.

Trump’ın tabanı ise zayıf ve başkanlıktan vazgeçmiş durumda. Ancak Cumhuriyetçi Partiden bazı sesler, Trump dönemine ve Pence'in yükselişine son verme arzularını da gizlemiyorlar.

Pence’in Chicago Üniversitesi Kulübü’ndeki konuşması sırasında, Cumhuriyetçi Parti'nin Illinois eyaleti Hancock İl başkanı Kathy Sparrow, “Başkan Pence!" diye bağırdı. Fakat Pence bunu duymazdan geldi. Sparrow, devam ederek “Trump üzerine düşeni yaptı ve Pence'in öne çıkıp yarışa katılma zamanı geldi” dedi.

Trump’a karşı çıkan Cumhuriyetçi birçok danışman ve uzman, Pence’in büyük saygı gördüğü evanjelik tabandan umutlu. Evanjeliklerin Trump'a verdiği destek, 2016 yılındaki başkanlık seçimleri sırasında Trump’ın eğlence dünyasından gelen biri olarak kendisine karşı duyulan korkuları yatıştırmasına yardımcı olmada büyük bir rol oynadı.

Bununla birlikte Demokratların birçoğu, sağduyusu ve sadakati ile tanınan ve sonuna kadar Trump’ın yanından ayrılmayan Pence'i özellikle bir sonraki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’den aday olabileceğinden ötürü övme fikrine karşı direniyor. Pence’i Trump’ın başkanlığı sırasında patlak veren görevden tecrit edilmesine yönelik ilk girişim de dahil olmak üzere en büyük tartışmalardan bazılarında Trump'a yakın ve tereddütsüz bir şekilde bağlı olmakla ve 6 Ocak'ta seçimlerin resmi sonuçlarının açıklanmasından birkaç dakika öncesine kadar görüşlerini kamuoyuna açıklamamakla suçluyorlar.

Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın kıdemli danışmanlarından David Axelrod, Mike Pence’in seçimden birkaç ay öncesine ve seçimden haftalar sonrasına kadar Trump'ın hiçbir dayanağı olmadığını söylediği seçim planlarına katıldığını ve kesinlikle karşı çıkmadığını belirterek, “Ama sonunda, büyük bir baskıya direndiği ve kelimenin tam anlamıyla hayatını demokrasimiz için tehlikeye attığı kritik anı hatırlayacağız. Bunun için aldığı tüm övgüleri hak ediyor” değerlendirmesinde bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya