Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail parlamentosu antisemitizmin resmi tanımını kabul etti

İsrail parlamentosu antisemitizmin resmi tanımını kabul etti

Perşembe, 23 Haziran, 2022 - 10:15
İsrail parlamentosunun dünkü oturumundan bir kesit (DPA)

İsrail parlamentosu (Knesset), Uluslararası Holokost Anma İttifakı tarafından önerilen antisemitizm tanımı lehinde oy kullandı.

Knesset Sözcüsü Mickey Levy, “Bugün tarihi bir karar aldık. Yahudi halkının temsilciler meclisi olarak Knesset, İsrail eleştirisi kisvesi altında Yahudi aleyhtarı ifadelerin yanı sıra Holokost’un inkarı ve Yahudi halkının kendi kaderini tayin hakkının reddi de dahil olmak üzere en çirkin biçimleriyle antisemitizmle mücadele etmeye kararlıdır” dedi.

Levy, “Antisemitizm en temel demokratik değerleri aşındırır ve onunla savaşmak bir zorunluluktur” diyerek, dünyadaki diğer parlamentoları antisemitizm tanımını kabul ederek mücadeleye katılmaya çağırdı.

Dünya genelinde 30’dan fazla ülke tarafından benimsenen bu tanım, Holokost’un inkarı da dahil olmak üzere antisemitik olarak kabul edilen çeşitli davranışları tanımlıyor.

Bu tanıma göre, Antisemitizm, Yahudilere yönelik nefretle kendini gösterebilen belirli bir algı. Antisemitizmin retorik ve fiziksel ifadeleri, Yahudi veya Yahudi olmayan bireyleri ve/veya onların mülklerini, topluluk kurumlarını ve ibadet yerlerini hedef alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya