Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

KSrelief Yemen’deki mayın temizleme projesini bir yıl daha uzattı

KSrelief Yemen’deki mayın temizleme projesini bir yıl daha uzattı

Perşembe, 23 Haziran, 2022 - 11:15
Masam projesi ile 347 bin mayın temizlendi (Şarku’l Avsat)

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief), Husi milisler tarafından Yemen topraklarına yerleştirilen mayınları temizleme projesi olan, 33.292 milyon dolar tutarındaki MASAM’ı bir yıl daha uzatma kararı aldı.

2018’de başlatılan proje, Suudi ekip ve uluslararası uzmanlar tarafından, Husi milislerin Yemen topraklarına rastgele şekilde yerleştirdiği her tür ve biçimdeki mayınları temizlemek için eğitilmiş Yemenli ekipler aracılığıyla yürütülüyor.

Proje kapsamında, mayın temizlemenin yanı sıra bu alanda Yemenlilere yönelik eğitim ve kapasite geliştirme faaliyetleri de yürütülüyor.

Kraliyet Divanı Danışmanı ve KSRelief Genel Sekreteri Dr. Abdullah Rabia konuya ilişkin açıklamasında, “Uygulayıcı ortak ile bu sözleşmenin yenilenmesi, merkezin Yemen’deki kardeşlere karşı hissettiği insani sorumluluk duygusundan kaynaklanmaktadır” dedi.

Dr. Rabia, Husi milisler tarafından üretilen ve yerleştirilen mayınların masum sivilleri hedef aldığını, kalıcı yaralanmalara, kronik sakatlıklara ve kadınları, çocukları ve yaşlıları hedef alan çeşitli insan kayıplarına neden olduğunu söyledi.

KSRelief Genel Sekreteri, proje kapsamında Yemen genelinde anti-personel mayınlar ve tanksavar mayınlar da dahil olmak üzere yaklaşık 347 bin mayının temizlendiğini de sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya