Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM, İran'da idam sayılarındaki artışla ilgili endişesini dile getirdi

BM, İran'da idam sayılarındaki artışla ilgili endişesini dile getirdi

Perşembe, 23 Haziran, 2022 - 11:45
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin 13 Haziran’da Cenevre'deki 50. açılış oturumu (EPA)

İran’da çocuklar ve Afgan göçmenler dahil olmak üzere giderek artan sayıda insanın uyuşturucuyla ilgili suçlar nedeniyle idam edildiğine dair haberler kaydedilirken üst düzey Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri ise İran'daki insan hakları ihlalleri konusundaki ciddi endişelerini dile getirdi.

Söz konusu yetkililer, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Salı akşamı Cenevre'deki BM İnsan Hakları Konseyi'nde İran'daki insan haklarına ilişkin yıllık rapor sunduğu sırada açıklamalarda bulundu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiser Yardımcısı Nada en-Naşif, “BM Genel Sekreteri, uyuşturucuya bağlı suçlar dahil olmak üzere idamlardaki artıştan ciddi şekilde endişe duyuyor” dedi. 1 Ocak ila 20 Mart tarihleri arasında en az 105 kişinin idam edildiğini söyleyen Naşif, bu kişilerden çoğunun ise azınlıklar arasından olduğunu aktardı.

Sivil toplum kuruluşları tarafından toplanan verilere dayanan raporda 2021 yılında toplamda 310, 2020 yılında ise 260 kişinin idam edildiği belirtiliyor.

Reuters’ın haberine göre İran’ın BM İnsan Hakları Konseyi'ndeki elçisi ise söz konusu raporun ‘asılsız ve yanlış iddialar’ içerdiğini aktardı.

Soruşturmalara yetki verebilen İnsan Hakları Konseyi, 47 seçilmiş üyeden oluşuyor.

Guterres’in söz konusu raporunda bazı davalarda adil yargılanma hakkının bulunmadığı bilgisi yer alıyor. AFP’nin haberine göre Naşif, “İdam cezası en ciddi suçları teşkil etmeyen suçlamalarda, adil yargılama standartlarıyla bağdaşmayan şekillerde uygulanmaya devam ediyor” dedi.

Naşif, başta geçtiğimiz yıl boyunca bir dizi toplumsal, politik ve ekonomik sıkıntılara karşı gerçekleştirilen protestolarla ilgili ihlaller olmak üzere İran'daki diğer insan hakları ihlallerini de kınadı.

Söz konusu raporda aynı zamanda şair ve insan hakları savunucusu Bektaş Abtin’in hikayesine de değinildi. Ulusal güvenlik ile ilgili suçlamalar dolayısıyla hapis cezası alan Abtin, Ocak ayında Kovid-19'a yakalanarak hapishanede hayatını kaybetmişti.

Naşif, “Yetkililer tarafından uygulanan şiddet ve istismar yahut tıbbi bakıma zamanında erişim eksikliği neticesinde kaydedilen gözaltı dönemi ölümleri, ciddi endişelere neden oluyor” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya