Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, Yemen’deki mayın temizleme projesinin süresini bir yıl daha uzattı

Suudi Arabistan, Yemen’deki mayın temizleme projesinin süresini bir yıl daha uzattı

Cuma, 24 Haziran, 2022 - 09:30
Husilerin Yemen şehirlerine ve köylerine döşediği, sivilleri hedef alan mayınların temizlenmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. (MASAM)

Suudi Arabistan, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) aracılığıyla, Husi milisler tarafından Yemen topraklarına döşenen mayınları temizlemek için yürütülen ve değeri 33 milyon dolar olan MASAM’ı bir yıl daha uzatma kararı aldı.

KSRelief tarafından dün yapılan açıklamada MASAM projesi sözleşmesinin uzatılmasının, Yemen'deki kardeş halka karşı insani sorumluluk kapsamında geldiği aktarıldı.

Kraliyet Divanı Danışmanı ve KSRelief Genel Sekreteri Dr. Abdullah Rabia konuya ilişkin açıklamasında “Uygulayıcı ortak ile bu sözleşmenin yenilenmesi, merkezin Yemen’deki kardeşlere karşı hissettiği insani sorumluluk duygusundan kaynaklanıyor” dedi.

Dr. Rabia,  İran destekli Husi milisler tarafından üretilen ve döşenen mayınların masum sivilleri hedef aldığını, kalıcı yaralanmalara, kronik sakatlıklara ve kadınları, çocukları ve yaşlıları hedef ölümlere neden olduğunu söyledi.

KSRelief Genel Sekreteri, proje kapsamında Yemen genelinde anti-personel ve tanksavar mayınlar da dahil olmak üzere 346 bin 570 mayının temizlendiğini belirterek Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a Yemen dahil dünyanın bir çok yerinde gösterdikleri büyük insani yardımlar için teşekkür etti.

MASAM projesi, Suudi kadrolar ve uluslararası uzmanlar tarafından, İran destekli Husi milislerce Yemen topraklarına gelişigüzel şekilde yerleştirilen her türden mayını bulmak ve çıkarmak için eğitilmiş Yemenli ekipler aracılığıyla yürütülüyor. Proje ile mayınlardan kaynaklanan tehlikelerin ortadan kaldırılması hedefleniyor. Proje ayrıca Yemen'de mayın temizleme alanında eğitim ve kapasite geliştirme faaliyetleri yürütüyor.

MASAM Müdürü Usame el Kasabi de projenin Yemenlilerin hayatını kurtarmak açısından önemine dikkat çekerek bu insani projenin, Husilerin yerleştirdiği patlayıcı ölüm silahlarına karşı Yemenlilerin güçlendirilmiş kalkanı haline geldiğini aktardı.

Projeyi uzatmayı kabul ettikleri için Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a şükranlarını sunan Kasabi, bunun Krallığın Yemen'deki kardeşlerin mayınların ve savaş kalıntılarının tehlikelerine karşı güvenliği ve emniyeti konusundaki hassasiyeti temsil ettiğini söyledi.

Konuyla ilgili Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Kasabi, MASAM ekiplerinin becerilerini ve yetkinliklerini sürekli geliştirmesinin, Yemenlilerin güvenliklerini dikkate alma konusundaki isteği ortaya koyduğunu belirterek bu özel proje ile sahada benzeri görülmemiş sonuçlar alındığını kaydetti.

Kasabi ayrıca MASAM’ın insani yardım ekipleri tarafından kararlılıkla yürütülen mayınların imha etme görevinin, Yemen'in çeşitli bölgelerinde günlük yaşamın sorunsuz bir biçimde devamına katkıda bulunduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya