Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

William ve Kate'in ilk ‘ortak portre’si gösterime açıldı

William ve Kate'in ilk ‘ortak portre’si gösterime açıldı

Cuma, 24 Haziran, 2022 - 15:15
Sanatçı Jamie Coreth’in eseri (AFP)

Prens William ve eşi Kate'in İngiliz ressam Jamie Coreth tarafından çizilen portresi, Cambridge Üniversitesi'ndeki Fitzwilliam Müzesi'nde üç yıl boyunca sergilendikten sonra nihayet İngiliz ve uluslararası misafirler tarafından görülebilecek. Daha sonra Cambridgeshire çevresindeki diğer topluluk alanlarında ve galerilerde sergilenecek.

Dün sergilenen portreyi Prens William ve eşi Kate de görebildi. Prens William tabloyu ‘çok büyük ve etkileyici’ olarak nitelendirdi.

Çiftin ilk resmi ortak portresi, Cambridge'deki binalarda görülebilen altıgen mimari formun kullanımını içeriyor. Ziyareti sırasında William ve Kate, ressam Jamie Coreth ve tablo fikrini öneren merhum Sir Michael Marshall'ın karısı Bayan Sybil Marshall ile tanıştı.

Birleşik Krallık’ın önde gelen portre sanatçılarından biri olan ödüllü Jamie Coreth’in elinden çıkan tabloda Coreth, ikilinin gerçek karakterlerine odaklanarak, çizdiği tabloda onların gerçek varlığına dair bir his uyandırmaya çalıştığını söyledi.

Portre hakkında yorum yapan Coreth, bu tablonun hayatındaki en büyük fırsat olduğunu söyledi. Tabloda, kamusal ve özel hayatları arasında bir denge duygusu uyandırmaya çalıştığını belirten Coreth ayrıca, “Onların rahat ve arkadaş canlısı, aynı zamanda zarif ve ciddi görünmelerini istedim” diyor.

William daha sonra coğrafya okumayı tercih etmesine rağmen, Dük ve Düşes'in St. Andrews Üniversitesi'nde sanat tarihi okuduklarını belirtmekte fayda var.


Editörün Seçimi

Multimedya