Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pence, Arnavutluk'taki Halkın Mücahitleri Örgütü’nün kampını ziyaret etti

Pence, Arnavutluk'taki Halkın Mücahitleri Örgütü’nün kampını ziyaret etti

İran ile yapılan nükleer müzakereleri eleştirdi
Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 09:30
Pence iki gün önce, 1988'de İran'da gerçekleştirilen toplu idamların anısına yapılmış bir müzede Recevi ile konuşuyor (AP)

Eski ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence perşembe akşamı Arnavutluk'ta sürgünde bulunan ve İran rejimine muhalif olan Halkın Mücahitleri Örgütü (HMÖ) grubunun kampını ziyaret etti. Pence ziyaret sırasında, Biden yönetiminin İran ile nükleer anlaşmaya varmak için müzakere yapmasını eleştirdi.

Cumhuriyetçi Parti’den eski ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Pence'in yönetimi, bölgesel davranışlarını değiştirmesini sağlamak ve balistik füze programını kontrol etmek amacıyla İran'a karşı sert bir tavır takınmıştı. Yönetim, 2015 nükleer anlaşmasından çekilmiş ve İran'a karşı yaptırımları yeniden sıkılaştırmıştı.

Halkın Mücahitleri Örgütü’nün lideri Meryem Recevi, Pence ve eşini HMÖ’nün Arnavutluk'taki Eşref 3 Kampı'nda kabul etti. Pence önce, 1988'de toplu idama kurban gidenler için yapılmış bir anıtın önünde durdu. HMÖ, binlerce destekçisinin İran'ın ilk liderinin (Humeyni) çıkardığı bir fetvayla asıldığını söylüyor.

Pence, ziyaret ettiği HMÖ’nün binlerce üyesine hitaben yaptığı konuşmada, "Başkan Biden ve yönetimi şimdi Tahran'daki zalim rejimi marjinalleştirmede kaydettiğimiz tüm ilerlemeyi geri almakla tehdit ediyor" dedi.

Fransız haber ajansının (AFP) haberine göre Pence, “Biden yönetimine Tahran ile yapılan nükleer müzakerelerden derhal çekilmesi çağrısında bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Pence, HMÖ mensuplarına Amerika'nın, gücünü halkın rızasından alan laik, demokratik, nükleer olmayan bir İran cumhuriyetinin kurulmasını desteklediğini belirtti.

Meryem Recevi ise yaptığı açıklamada, “Tahran hükümdarları en zayıf günlerini yaşıyorlar. İran halkının değişim için ayaklanmasıyla karşı karşıyalar. İran, bölge ve dünya, nükleer mollalardan kurtulabilir ve kurtulmalıdır. Mollalar, hayatta kalmalarının bir garantisi olarak nükleer silah yapma projesinden asla vazgeçmediler. Bu, İbrahim Reisi'nin misyonunun bir parçasıdır" ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya