Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya’dan Ukrayna’nın AB üyeliği değerlendirmesi: Bizi kontrol altına almak için jeopolitik bir adım

Rusya’dan Ukrayna’nın AB üyeliği değerlendirmesi: Bizi kontrol altına almak için jeopolitik bir adım

Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 10:00
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova (AP)

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarının arttığı bir dönemde Avrupa Birliği (AB) liderlerinin Ukrayna ve Moldova'ya aday üyelik statüsü verme kararını kınadı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova konuyla ilgili açıklamasında, bu kararla eski Sovyet cumhuriyetlerinin ‘jeopolitik dağılımı’ üzerinden Rusya’yı ‘kontrol altında tutmak’ amaçlandığını söyledi.

AB’nin amacının komşu bölgelerde ‘efendi ve köle’ ilkesine dayalı ilişkiler olduğuna değinen Zaharova, Brüksel’in, ‘siyasi ve ekonomik yıldırma yöntemlerine’ başvurduğunu ve aday ülkeleri Moskova’ya ‘yasadışı yaptırımlar’ uygulamaya zorladığına dikkati çekti. Sözcü, AB’nin ‘agresif yaklaşımının’ yeni bölünmeler ve daha derin krizlere neden olabileceğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AB’nin NATO gibi askeri bir örgüt olmaması sebebiyle Ukrayna ve Moldova'ya ‘aday ülke’ statüsü vermesinin Rusya için tehlike oluşturmadığına değinerek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de bunu teyit ettiğini vurguladı. Ancak Lavrov, Avrupa Birliği ve NATO'yu, Nazilerin yaptığı gibi Rusya'ya savaş açma niyeti göstermekle suçladı.

Azerbaycan ziyareti sırasında Lavrov, “ikinci Dünya Savaşı başladığında Hitler, Avrupa ülkelerinin çoğunluğu olmasa da önemli bir bölümünü Sovyetler Birliği'ne karşı savaş için kendi sancağı altında topladı. Şu anda Avrupa Birliği, NATO ile birlikte Rusya'ya karşı savaşmak için böyle modern bir koalisyon oluşturuyor” şeklinde konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya