Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa’dan Lübnan’da yeni hükümetin bir an önce kurulması çağrısı

Fransa’dan Lübnan’da yeni hükümetin bir an önce kurulması çağrısı

Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 10:45
Lübnan Başbakanı Necib Mikati. (EPA)

Paris yönetimi, Lübnan Başbakanı Necib Mikati'yi yeni hükümetin oluşumunu hızlandırmaya çağırırken ülkede siyasi güçlerin parçalanması ve yeni hükümetin başına Mikati'yi seçen az sayıda milletvekili göz önüne alındığında beklentiler bunu gerçekleştirmenin zorluğuna işaret ediyor. Yapılan değerlendirmelerde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaştığına ve sürecin Lübnan ve Arap bölgesel düzeyinde birbiriyle bağlantılı olduğuna dikkat çekiliyor.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün dün yaptığı açıklamaya göre Paris, ülkenin canlanması için gerekli olan acil durum önlemlerini ve yapısal reformları gecikmeksizin uygulayabilecek yeni bir hükümet kurulmasının Mikati'ye bağlı olduğunu bildirdi.

Paris her fırsatta, ‘Lübnanlıların yaşam koşullarının kötüleşmeye devam etmesi nedeniyle’ reformları gerçekleştirmek ve ülkeyi yeniden canlandırmak için ‘parlamentoda temsil edilen tüm Lübnanlı siyasi güçlerin sorumluluğuna’ vurgu yapıyor. Fransa, tüm Lübnanlı siyasi güçlerin ‘kamu yararının hizmetinde gecikmeden harekete geçmeleri gerektiği’ görüşünde.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ‘Paris'in cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Lübnan anayasasında belirtilen tarihlerde yapılmasına bağlı kalacağı’ kaydedildi. ‘Fransa'nın Lübnan halkının yanında olma sabitesine tam bağlılığı’ vurgulandı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında dikkat çeken husus, Mikati'ye yeni bir Lübnan hükümeti kurmakla ilgili dördüncü görevi için herhangi bir tebrikte bulunulmamasıydı.

Mikati’nin adaylığını çevreleyen koşullar ve en büyük iki Hıristiyan bloğunun ve Dürzi parlamento bloğunun kendisini yeni bir hükümete başkanlık etmesini önermekten çekinmesinin, Fransa tarafının endişelenmesine neden olabileceği belirtiliyor. Beklentiler artarken önümüzdeki ekim ayı sonundaki takvime göre dört aylık süre içinde uzlaşma sağlanamazsa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasının zor olduğu kaydediliyor.

Süreçte sorunlar yaşanabileceğini öngören Paris yönetimi anayasa ile belirlenen sürelere saygı gösterilmesi gerektiği konusunda uyarıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya