Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa Birliği enerji krizi nedeniyle ‘zor bir kışa’ hazırlanıyor

Avrupa Birliği enerji krizi nedeniyle ‘zor bir kışa’ hazırlanıyor

Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 12:15
Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen. (EPA)

Brüksel'de bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) liderleri, gaz sevkiyatını kesmeye başlayan Rusya'ya olan enerji bağımlılıklarını azaltma çabalarını artırma sözü vererek ‘sert bir kış’ konusunda uyarıda bulundu.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB hükümet başkanlarının enerji dosyasına odaklandıkları toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Herkesin yeni aksamalara hazır olmasını sağlamak için tüm ulusal acil durum planlarını gözden geçirdik. Sektör ve 27 üye ülke ile enerji talebini azaltmak için bir acil durum planı üzerinde çalışıyoruz. Bu plan temmuz ayında sunulacak.”

Rus enerji şirketi Gazprom'un, özellikle Rusya'ya yüksek oranda bağımlı olan Almanya'daki sevkiyatlarını önemli ölçüde azaltmasıyla birlikte önümüzdeki kış aylarında gaz kıtlığı riski daha belirgin hale geldi.

Diğer yandan Belçika Başbakanı Alexander De Croo da yaptığı açıklamada “Çok çalkantılı zamanlar geçireceğiz ve bu kış çok zor olabilir” diyerek Ukrayna'daki savaşa ve Rusya'nın silah olarak kullandığı enerji fiyatlarına değindi.

Avrupalıları birleşmeye çağıran De Croo, Avrupa’ya karşı ekonomik savaşın etkisinin güçlü bir şekilde hissedildiğini belirterek, Almanya’nın sorunlarla karşılaşması halinde Avrupa'nın geri kalanı üzerinde büyük bir etkisi olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Avrupa Komisyonu ve 27 Avrupa ülkesi dün yapılan zirvenin sonunda, ulusal enerji politikalarında ‘daha ​​yakın koordinasyon’ için harekete geçmeye hazırlanıyor. Bu, enerji tedariki ve depolaması ile ilgili.

Von der Leyen, 18 Mayıs'ta sunulan 300 milyar euroluk Avrupa stratejisine atıfta bulundu. Bu strateji üç sütuna dayandığına dikkat çeken Leyen, bunların enerji tasarrufu, yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve gaz ve petrol tedarikçilerinin çeşitlendirilmesi olduğunu ifade etti.

Avrupa Komisyonu ayrıca enerji ithalatına uygulanan gümrük vergilerine geçici kısıtlamalar getirmenin fizibilitesini incelemeye de çağırdı.

Fransa, fiyatlarını çarpıcı biçimde artan gaz fiyatlarına göre belirleyen Avrupa elektrik piyasasında reform talebinde bulundu. İtalya, toptan gaz fiyatlarını düşürmek için müdahale istiyor.

Ancak özellikle Hollanda ve Almanya piyasa mekanizmalarını koruma yanlısı.

Leyen, alternatif modellerin, özellikle elektrik ücretlerinin gaz ücretlerinden ayrılmasını kapsayabileceğini belirterek ‘piyasanın işleyişi dahil olmak üzere farklı modeller üzerinde çalıştığını’ doğradı.

Von der Leyen yazdan sonra, ekim ayında yapılacak bir sonraki Avrupa Konseyi'nde tartışılmak üzere ‘çoklu seçenekler’ önerme sözü verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya