Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir’de 11 kişi aşırılık yanlısı örgütleri destekleme şüphesiyle gözaltına alındı

Cezayir’de 11 kişi aşırılık yanlısı örgütleri destekleme şüphesiyle gözaltına alındı

Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 09:30
Cezayir Özel Harekat askerlerinin ‘teröristlere yönelik baskın’ eğitimlerinden bir kare. (Cezayir Savunma Bakanlığı)

Cezayir Savunma Bakanlığı, bu hafta ülkenin muhtelif bölgelerinde aşırılık yanlısı örgütlerin eylemlerine destek verdiklerinden şüphelenilen 11 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Savunma Bakanlığı ayrıca son bir hafta içinde, batı sınırlarından ülkeye sokulmak istenen 1 ton 368 kilogram uyuşturucuya el koyduğunu ve ülke içindeki operasyonlarda da 9 kilogram uyuşturucunun ele geçirildiğini kaydetti. Ordunun uyuşturucu ticareti ve organize suçlarla mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünün vurgulandığı açıklamada, bu bağlamda uyuşturucu ticaretinde bulunan 28 kişinin tutuklandığı belirtildi.  

Mali-Nijer sınırında bulunan Tamanrasset, Burc Baci, Ayn Kazam ve Cant bölgelerinde kaçakçılık faaliyetinde bulunan 83 şüphelinin gözaltına alındığı ifade edilen açıklamada, ülkeye kaçak yollarla sokulmak istenen, 21 araç, 104 jeneratör, 5 maden arama makinesi, altın arama faaliyetlerinde kullanılan çeşitli teçhizatlar, 10 av tüfeği, 13 bin karton sigara ve 31 ton gıda malzemesine el konulduğu kaydedildi. Ayrıca Sınır Muhafaza Birlikleri’nin Burc Baci, Muhtar, Tepse ve Ehras’ta akaryakıt kaçakçılığı girişimlerini engellediği ve 9 kişiyi tutuklayarak yaklaşık 33 ton akaryakıta el koyduğu belirtildi.

Yasadışı göçle mücadelenin de kararlılıkla sürdürüldüğü vurgulanan Savunma Bakanlığı açıklamasında, Sahil Güvenlik birimlerinin son bir hafta içerisinde, 280 yasadışı göçmeni denize açılmadan yakaladığı, ayrıca teknelerinde sorun olan 48 göçmenin son anda boğulmaktan kurtarıldığı ifade edildi. Savunma Bakanlığı, bu verilerin, güçlerinin profesyonelliğini ve ulusal sınırları korumada yüksek teyakkuzunu yansıttığını kaydetti.  


Editörün Seçimi

Multimedya