Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan'daki büyük şirketler için elektronik fatura dönemi başlıyor

Suudi Arabistan'daki büyük şirketler için elektronik fatura dönemi başlıyor

800 milyon dolar gelire sahip işletmeler için bağlantı ve entegrasyon çalışmaları yürütülüyor.
Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 10:15
Suudi Arabistan’da e-fatura dönemi başlıyor.

Suudi Arabistan Zekat, Vergi ve Gümrük İdaresi, elektronik fatura uygulamasının başlatılacağını duyurdu.  Söz konusu uygulama ile mükelleflerin elektronik faturalandırma sistemlerinin birbirine bağlanması ve entegre edilmesi amaçlanıyor. İşletmelere e-fatura için gerekli olan ikinci fazın uygulanmasına yönelik prosedürleri tamamlamaları için bildirimlerde bulunulacak.

Bağlantı ve entegrasyon aşamasının, ilk grup içinden seçilen kuruluşlarla, Ocak 2023 başlarında başlayacağı ve bu nedenle de aynı grupta yer alan işletmelerin bu fazın tamamlanması için gerekli hazırlıkları tamamlamaları gerektiği kaydedildi. Söz konusu uygulamaya tabi olacak şirketlerin, gelirleri 3 milyar riyal (800 milyon dolar) üzerinde olan kuruluşlar için 2021 yılı katma değer vergisine tabi gelir hacmi kriterine göre belirlendiği vurgulandı.

Adım, ilk aşamada gerçekleştirilmesi gerekenlere (fatura kesme ve arşivleme) ek olarak ikinci aşamada yapılması gerekenlerin en önemlisi, vergi mükelleflerinin elektronik fatura sistemlerini kurum sistemiyle ilişkilendirmesi, belirlenen formatta elektronik faturaların düzenlenmesi ve faturanın gerekli ek öğelerini barındırmasını kapsıyor.

Zekat, Vergi ve Gümrük İdaresi, ikinci aşamada (entegrasyon) yükümlülüğünün kademeli olarak ve gruplar halinde yapılacağını ve yetkili makamın, bağlantı için belirlenen tarihten en az altı ay önce muhatapları doğrudan bilgilendireceğini belirtti.

Elektronik faturalandırmanın ikinci aşama için çalışmaların başlatılmasının, Suudi Arabistan'ın tanık olduğu ekonomik kalkınma ve dijital dönüşüm sürecinin bir uzantısı olduğuna dikkat çekildi. Elektronik fatura uygulamasının ilk aşamasıyla başlayan sürecin devamında, özellikle de ülke genelinde tüketici koruma seviyesinin yükseltilmesi başta olmak üzere pek çok olumlu sonuç elde edildiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca mükelleflerin farkındalığı ve projenin ilk fazının devreye alınması sonrasında gösterdikleri hızlı adaptasyon sürecine de övgüde bulunuldu.

Elektronik fatura projesinin ilk aşaması (fatura kesme ve arşivleme) Aralık 2021'de devre alınmıştı. Bu yeni uygulama, elektronik fatura düzenlemesine tabi mükelleflerin, sayı analiz programları aracılığıyla bilgisayarla veya elle yazılan faturaları kullanımlarını tamamen bırakmalarını zorunlu kılıyor. Elektronik faturanın QR kod da dahil tüm unsurları ile düzenlenip kaydedilmesini sağlamanın yanı sır, elektronik fatura için kurumun gereksinimlerine uygun teknik bir çözüm bulunmasının da sağlandığı vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya