Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna ordusu: Belarus’tan Çernigiv sınır bölgesine füzeler ateşlendi

Ukrayna ordusu: Belarus’tan Çernigiv sınır bölgesine füzeler ateşlendi

Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 14:45
Ukrayna'nın Çernigiv kentindeki bir okulda Rus hava saldırısının ardından hasar gören bir sınıf (DPA)

Ukrayna ordusu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Moskova'nın müttefiki Belarus topraklarından başkent Kiev'in kuzeydoğusundaki Çernigiv sınır bölgesine füzelerin fırlatıldığını duyurdu.

AFP'nin haberine göre, Ukrayna Kuzey Komutanlığı Facebook paylaşımında şunları yazdı:

“Sabah 05:00 (GMT+2) sularında Çernigiv bölgesi yoğun füze bombardımanına maruz kaldı.  Belarus topraklarından ve ayrıca havadan ateşlenen 20 füze Desna kasabasını hedef aldı. Can kaybı yaşanmadı.”

Komutanlık, askeri mi sivil mi olduğunu belirtmeden ‘altyapıların hasar gördüğünü’ kaydetti.

Savaşın başlamasından önce nüfusu 7 bin 500 olan küçük Desna kasabası, Kiev'in 70 kilometre kuzeyinde ve Belarus’un da 70 km güney sınırında aynı uzaklıkta bulunuyor.

Söz konusu saldırı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belaruslu mevkidaşı Aleksandr Lukaşenko'nun Cumartesi günü Rusya'nın St. Petersburg kentinde bir araya gelecekleri bir zamanda gerçekleşti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Perşembe ve Cuma günleri Belarus’a ziyaret gerçekleştirecek.

Belarus bu noktada Ukrayna savaşına dahil olmasa da özellikle işgalin ilk haftalarında Rus güçlerine lojistik destek sağladı. O zamandan beri, Rusya'ya uygulanan Batı yaptırımları, esas olarak Lukaşenko'nun 1994'ten beri yönettiği Belarus'u da hedef aldı.

Putin, 2020 ve 2021'de yönetimine karşı düzenlenen halk ayaklanmasında Lukaşenko'yu desteklemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya