Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail’de hükümete destek azaldı

İsrail’de hükümete destek azaldı

Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 12:00
Netanyahu, parlamentonun feshedilmesine karar verilen Knesset oturumuna katıldı. (DPA)

İsrail’deki son kamuoyu yoklamaları, siyasi krizin patlak vermesinin ardından hükümete desteğin azaldığını ve Knesset'i feshetme yönünde kamuoyu görüşünün arttığını ortaya koydu. Aynı zamanda Binyamin Netanyahu liderliğindeki muhalefet partilerinin iki sandalye kaybettiği, Naftali Bennett ve Yair Lapid liderliğindeki hükümet koalisyonunun iki sandalye kazandığı, böylece ikisinin de 57 sandalyede kaldığı gözler önüne serildi. Yoklamalara göre Arap Ortak Listesi 6 sandalye ile konumunu koruyor. Bu sonuçlar bir seçim savaşına işaret ediyor.

Söz konusu anketin sonuçları, Naftali Bennett ve alternatif Başbakan ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in Knesset'in feshedildiğini açıklamasının dört gün ardından, dün Maariv gazetesinde yayınladı. Ankete göre Bennett’ın Yamina Partisi’nin 7 sandalyeden 4'e gerilerken koalisyon bloğundaki en büyük parti olmaya devam eden Lapid liderliğindeki Yeş Atid partisi dört sandalye daha kazanarak 21 sandalyeye ulaştı. Savunma Bakanı Benny Gantz liderliğindeki Kahol Lavan Partisi’nin 8 sandalyeli konumunu, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Merav Michaeli başkanlığındaki İşçi Partisi’nin ise 7 sandalye ile gücünü koruduğu görülüyor. Ankette, Maliye Bakanı Avigdor Liberman'ın lideri olduğu Evimiz İsrail partisinin 7 sandalyeden 5 sandalyeye, Sağlık Bakanı Nitzan Horowitz’in sol görüşlü Meretz Partisi’nin 6 sandalyeden 4’e gerilediği, ayrıca Adalet Bakanı Gideon Saar liderliğindeki Yeni Umut Partisi ve Mansur Abbas liderliğindeki Birleşik Arap Listesi’nin 4’er sandalye ile gücünü koruduğu kaydedildi.

Muhalif kanatta önde gelen parti Likud’un 34 sandalyeye yükseldiği, Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir liderliğindeki Dini Siyonizm Bloğu’nun 6 sandalyeden 9’a ulaştığı, Doğu Ortodoks Yahudi Partisi Şas 9 sandalyeden 7’ye gerilerken Birleşik Tevrat Yahudiliği (BTY) partisinin ise 7 sandalyedeki gücünü koruduğu görüldü.

Söz konusu sonuçlar koalisyon partileri için cesaret verici olarak görülse de Başbakan Bennett, parti liderliğindeki bazı yakın isimlere bir süreliğine siyasi hayattan emekli olmayı ciddi ciddi düşündüğünü öyledi. Kaynakların bildirdiğine göre başbakanlık deneyiminin başarısızlığından sorumlu olduğunu belirten Bennett şu ifadeleri kullandı:

“Yıl içerisinde önemli sonuçlar ve büyük kazanımlar elde ettik. Ancak partim ani dağılmalara ve ilgilenemediğim çatışmalara tanık olduğu için bu kazanımları koruyamadım.”

Ankette ayrıca katılımcılara vereceği oydan ne kadar emin olduğu soruldu. Bu kapsamda sağın destekçilerinin verecekleri oydan emin oldukları, merkez ve sol seçmenlerinden daha fazla değiştirmeyecekleri anlaşıldı. En tutarlı seçmenin yüzde 73 ile BTY, Şas ve Likud partileri destekçileri olduğu görüldü. Ancak Yamina, Yisrael Beitenu, İşçi Partisi ve Yeni Umut Partisi’ne destek verenlerin tereddütte oldukları ortaya çıktı. Zira yalnızca yüzde 38’i mevcut koalisyondaki partilere oy vereceklerinden emin olduklarını aktardı. Arap partilerinin Knesset'teki destekçilerinin yalnızca yüzde 50'si ise Ortak Liste veya Birleşik Liste'ye oy vereceklerinden emin olduklarını bildirdi.

Ankete göre İsrail'de seçimlere katılacaklarını belirtenlerin yaklaşık yüzde 14'ü kararsız olduğunu, hangi partiye oy vereceklerine henüz karar vermediklerini belirtti. Bu, kamuoyu yoklamalarının şu an gerçek durumu sunmadığı, seçimlerin tamamen farklı sonuçlar doğurabileceği anlamına geliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya