Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya: Ukrayna'da 80’e yakın Polonyalı paralı asker öldürüldü

Rusya: Ukrayna'da 80’e yakın Polonyalı paralı asker öldürüldü

Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 15:30
Bir Rus askeri, Ukrayna'nın Mariupol kentinin girişinde askeri bir tankın yanında dururken (EPA)

Rusya bugün, Ukrayna ve Rus güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Ukrayna'nın doğusunu hedef alan bombardımanda 80'e yakın Polonyalı savaşçının öldürdüğünü açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Donetsk bölgesindeki Kostiantynivka'daki Çinko Megatik fabrikasına yapılan saldırılarda 80'e yakın Polonyalı paralı askerin öldürüldüğünü, 20 zırhlı aracın ve 8 Grad çoklu roketatarın imha edildiğini bildirdi.


Ukrayna'da Kostiantynivka olarak adlandırılan bu şehir, 24 Şubat'ta Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin başlamasından bu yana şiddetli çatışmalara sahne olan Donetsk bölgesinde bulunuyor.

Bakanlık, operasyonun hangi gün başlayıp başlamadığı hakkında ayrıntı vermedi.


Açıklamada, Ukrayna'da 300'den fazla Ukraynalı asker ve yabancı paralı askerin öldürüldüğü ve bir gün içinde Mykolaiv'de 35 ağır silahın imha edildiği kaydedildi.

Bu bilgi bağımsız kaynaklardan doğrulanamadı.


Rusya, Ukrayna kuvvetlerinin yanında savaşan tüm yabancı gönüllüleri ‘paralı asker’ olarak adlandırıyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında, Rusya Savunma Bakanlığı Harkiv bölgesinde (kuzeydoğu Ukrayna) yaklaşık 30 Polonyalı ‘paralı askerin’ öldürüldüğünü duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya