Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen: İnsan hakları örgütleri, MASAM projesinin çalışmalarını uzatma kararını memnuniyetle karşıladı

Yemen: İnsan hakları örgütleri, MASAM projesinin çalışmalarını uzatma kararını memnuniyetle karşıladı

Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 16:30
İnsan hakları örgütleri Masam projesinin Yemenlileri kurtarmak için gösterdiği çabalara dikkat çekti (Şarku'l Avsat)

Bir dizi Yemenli insan hakları örgütü, Suudi Arabistan'ın, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) aracılığıyla, Husi milisler tarafından Yemen topraklarına döşenen mayınları temizlemek için yürütülen ve değeri 33 milyon dolar olan MASAM projesini bir yıl daha uzatma kararı almasını memnuniyetle karşıladı.

Yemenli insan hakları örgütleri, kararın, Suudi Arabistan’ın savaşın siviller üzerindeki yıkıcı etkisini en aza indirme isteğini yansıttığını söyledi.

Yemenli insan hakları örgütleri, son dört yılda Yemenlilerin hayatlarını kurtarmak ve güvence altına almak için MASAM projesi ve saha çalışma ekipleri tarafından yürütülen insani çabalara ve bu insani projeyi denetleyen KSRelief’e teşekkür ettiler.

MASAM projesinin çabaları, 205 bin 850 patlamamış mühimmat dahil olmak üzere 346 bin 570 mayın, EYP ve diğer mühimmatların temizlenmesiyle sonuçlandı. Temmuz 2018'den Haziran 2022'ye kadar olan dönemde 128 bin 15 anti-zırh ve tanksavar mayın, 5 bin 328 anti-personel mayın ve 7 bin 377 patlayıcı cihaz temizlendi.

Yemenli insan hakları örgütleri, 534 çocuk, 177 kadın ve 143 yaşlı dahil olmak üzere 2 bin 818 sivilin ölümüne neden olan mayınlar, patlayıcı cihazlar ve patlamamış mühimmatla kirlenmiş Yemen topraklarının son karışı temizlenene kadar bu projenin devam etmesi çağrısında bulundu.

Mayınlar 3 bin 655 kişiyi de yaraladı. Yaralananlar arasında 854 çocuk, 255 kadın ve 147 yaşlı erkekte kalıcı sakatlık tespit edildi.

Yemenli örgütler ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Güvenlik Konseyi tarafından temsil edilen uluslararası toplumu ve dünya düzeyinde insan haklarını savunan tüm kurum ve kuruluşları, Husi örgütünün mayın yerleştirmesine karşı kınayıcı açık ve net bir tutum beyan etmeye çağırdı. Yemenli örgütler vatandaşların can güvenliklerini korumak ve masum insanların ölmesini engellemek için Husilere baskı yapılması çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya