Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Başbakanı Iştiyye, İsrail'in Filistinlilere karşı işlediği suçlardan uluslararası toplumu sorumlu tuttu

Filistin Başbakanı Iştiyye, İsrail'in Filistinlilere karşı işlediği suçlardan uluslararası toplumu sorumlu tuttu

Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 16:30
Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye (DPA)

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, uluslararası toplumun İsrail'in Filistinlilere karşı işlediği suçlardan tamamen sorumlu olduğunu ifade etti.

DPA’nın haberine göre, Iştiyye düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Batı Şeria'nın Ramallah kenti yakınlarındaki Silvad beldesinde Muhammed Abdullah es-Sahir'in İsrail güçleri tarafından öldürülmesini kınadı.

Filistin Başbakanı, Sahir’in öldürülmesinin yanı sıra işgalci İsrail’in Filisin halkına karşı işlediği tüm suçların sebebinin sessiz kalan uluslararası toplum olduğunu belirterek, bu sessizliğin İsrail’in eylemlerini sürdürmesine neden olduğuna dikkati çekti.

Filistinli sağlık kaynakları, 16 yaşındaki Sahir’in, Silvad kasabasının batı girişinde İsrail ordusuyla girdiği çatışmada aldığı yaralar sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi.

Filistin Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, Sahir’in öldürülmesinin İsrail tarafından işlenen suçlardın sonuncusu olduğuna atıfta bulunarak, İsrail’in Filistin vatandaşlarına yönelik baskı, taciz ve toplu tutuklama operasyonlarında bunu resmi bir politika olarak gördüğünü kaydetti.

Bakanlık, sahadaki infazların artmasının iktidardaki İsrail koalisyonunun İsrail'deki aşırı sağın plan ve politikalarını uyguladığını ve iç krizlerini Filistinlilerin kanı pahasına Filistin arenasına yaydığının açık kanıtı olduğunu bildirdi.

Diğer yandan, İsrail İşgali ve Apartheid'e Karşı Uluslararası Akademik Kampanya, bu yılın başından bu yana 57 Filistinlinin öldürüldüğünü, bin 100’ünün ise gözaltına alındığını kaydetti.

Kampanya tarafından yapılan açıklamada, bu yılın ilk yarısında özellikle ayrımcılık ve apartheid konusunda Filistinlilere karşı birçok ihlal ve suçun işlendiği vurgulandı.

İsrail İşgali ve Apartheid'e Karşı Uluslararası Akademik Kampanya, Sivil İdare Yüksek Planlama Konseyi'nin Batı Şeria ve Kudüs dahil 4 bin 427 yerleşim birimini onayladığını açıkladı.

Kampanya, geçen ay İsrail'in ‘toplu cezalandırma politikalarının bir parçası olarak’ Filistinli mahkumların ve hayatını kaybedenkerin evleri de dahil olmak üzere yaklaşık 42 evi yıktığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya