Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İspanya Başbakan: Melilla trajedisinden mafyalar sorumlu

İspanya Başbakan: Melilla trajedisinden mafyalar sorumlu

Cumartesi, 25 Haziran, 2022 - 18:00
Fas'tan Kuzey Afrika'daki İspanyol yerleşim bölgesi Melilla'ya sınırı geçmeye çalışırken sınır çitinin tepesindeki Afrikalı göçmenler (Reuters)

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Fas'ın kuzeyindeki İspanyol işgali altındaki Melilla kentinde meydana gelen ve Sahra altı Afrika'dan 18 göçmenin ölümüne yol açan trajediden ‘insan ticareti alanında faaliyet gösteren mafyaları’ sorumlu tuttu.

Sanchez, Madrid’de düzenlenen basın toplantısında, “Sınırda yaşananların bir sorumlusu varsa o da insan ticareti yapan mafyalardır” ifadelerini kullandı. Fas makamları tarafından yayınlanan son rapora göre, dün yaklaşık 2 bin göçmen, Fas'ta İspanyol işgali altındaki bir yerleşim bölgesi olan Melilla'ya girmeye çalışırken 18 göçmen öldürüldü.


Kuzey Fas'ta İspanya tarafından işgal edilen Ceuta'nın yanı sıra Melilla, Afrika'dan Avrupa'ya ulaşmaya çalışan yasadışı göçmenler için iyi bilinen geçiş noktaları haline geldi.  İspanyol yetkililer, dün sabah yaşanan arbede sırasında 57 göçmenin ve 49 İspanyol polisin yaralandığını söyledi.


Bu olay, İspanya'nın Sahra konusunda Fas yanlısı bir tutum benimsediği Mart ayının ortasından bu yana, işgal altındaki bölgede yaşanan en önemli gelişme olarak kabul ediliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya