Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen Askeri Güvenlik Konseyi faaliyetlerine başladı

Yemen Askeri Güvenlik Konseyi faaliyetlerine başladı

Yemen Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı İdris ez-Zübeydi, Askeri Güvenlik Komitesi'nin çalışmalarını başlattı
Pazar, 26 Haziran, 2022 - 13:45
Yemen Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Tümgeneral İdris ez-Zübeydi, Yemen Başbakanı ile Cumartesi günü Aden Valisi’nin huzurunda görüştü (SABA)

Yemen Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Tümgeneral İdris ez-Zübeydi, ülkede güvenlik ve istikrarı sağlamak için kurulan ortak güvenlik ve askeri komitesinin çalışmalarını başlattı. 

Askeri alandaki pek çok zorlu sorunu çözmek için kendisine ve Yemen Ulusal Ordusu'na bağlanan büyük umutlara atıfta bulunan Zübeydi, bir sonraki aşamada ordudaki disiplin ve bağlılığı güçlendirmenin gereğine vurgu yaptı.

Zübeydi, siyasi liderliğin, kendilerine tam destek verdiğini kaydetti.

Yemen Güvenlik ve Askeri Komite Başkanı Tümgeneral Heysem Kasım Tahir ise, Başkanlık Konseyi Başkanı ve yardımcılarının, komitenin çalışmalarını ivedilikle başlatması için sağladıkları sınırsız desteğe teşekkür etti.

Şarku'l Avsat'ın SABA haber ajansından aktardığı habere göre, Komite Başkanı Komite'nin üyelerini kamuoyuna tanıttı.

Başkanlık Konseyi tarafından 59 askerden oluşan Ortak Askeri Güvenlik Komitesi'ne liderlik etmek üzere seçilen Yemenli komutan Tahir, “Komite, önünde istisnai bir misyon olduğunun farkındadır ve tüm ekipler ve komiteler için uygun ortamı sağlamak ve onlarla olumlu bir şekilde ilgilenmek; planlarının, görevlerinin ve programlarının tam olarak uygulanmasını sağlamak için çalışacaktır” dedi.

Öte yandan Yemen resmi kaynakları, Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Tümgeneral İdris ez-Zübeydi’nin, Aden'deki ve kurtarılan vilayetlerdeki acil ihtiyaçlar ve önceliklerle ilgili projelerin dökümünü hızla tamamlaması için hükümeti yönlendirdiğini aktardı.

SABA haber ajansına göre, Zübeydi Aden'de, Başbakan Muin Abdulmelik ile Aden Valisi Ahmed Hamid Lemles'in yer aldığı bir toplantıya başkanlık ettiği sırada “Başkent Aden'in kalkınması için acil öncelikler doğrultusunda vatandaşın hayatına doğrudan dokunan temel hizmetlerin sağlanması, gıda güvenliği, geçim kaynaklarının ve ekonomik toparlanmanın geliştirilmesi, özel sektörün rolünün artırılması ve yatırım için cazip bir ortam sağlanması” hedefiyle bir dizi proje hazırlama gereğini vurguladı.

Kaynaklar, Zübeydi'nin, Başbakan’dan geçici başkent Aden'deki altyapının rehabilite edilmesi için yapılan çalışmalar ve hükümetin stratejik projeleri uygulamaya başlama planı hakkında bilgi aldı.

Zübeydi’ye ayrıca, Suudi Arabistan Krallığı ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Arap Para Fonu aracılığıyla sağladığı desteği almak için hükümetin aldığı önlemler hakkında bilgi verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya