Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da üniversite öğrencisi Naira Eşref’i öldüren katil hakim karşısında

Mısır’da üniversite öğrencisi Naira Eşref’i öldüren katil hakim karşısında

Pazar, 26 Haziran, 2022 - 13:45
Mısır’da üniversite öğrencisini öldüren katil bugün mahkemeye giderken (Mısır medyası)

Mısır’da üniversite öğrencisi Naira Eşref’i geçtiğimiz hafta Mansoura Üniversitesi’nin kapısının önünde vahşice öldüren zanlının yargılanmasına bugün başlandı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan duruşmaya maktulün ailesi, akrabaları ve arkadaşları da katıldı.

Dava, Mısır yargı tarihinin en hızlı başlatılan davalarından biri oldu.

Aynı üniversitede öğrenci olan katil Muhammed Adel, mahkemede kendisi ve Naira arasındaki sorunların artmasının ardından kızın babası tarafından evlerine davet edildiğini söyledi.

Sanık, “Evlerine gittim. Bana zorla boş kağıda imza attırdılar. Babası, fazla konuşmaya gerek yok aranızda ne yaparsanız özgürsünüz ama bunlardan sonra bana geri dönüp hikaye anlatmayın dedi” ifadelerini kullandı.

Sanık, bundan sonra intikamı düşündüğünü ancak kızı öldürme niyetinde olmadığını iddia etti.

Mahkemede olayı anlatmaya devam eden sanık, Naira ile aralarında ilişki olduğunu öne sürerek, kızın ailesinin bunu bilmediğini dile getirdi.

Sanık, “Ona çok para harcadım hiçbir şeyini eksik bırakmadım ama o beni ifşa etmek ve dövdürtmekle tehdit etti. Oysa nişanlanma konusunda hemfikirdik. Ailesinin bildiğini söylüyordu” dedi.

Bıçağı kaza günü kendini savunmak için hazırladığını iddia eden sanık, kızın ayrı bindikleri otobüsün içinde şakalaşıp güldüğünü ve bunun kendisini kışkırttığını ekledi.

Sanık ifadesinin başında öldürmek istemediğini söylese de daha sonra, “Otobüs yolculuğu boyunca beni kışkırtması yüzünden onu öldürmekten vazgeçmedim” dedi.

Başsavcılık, öğrenciler, üniversite güvenlik personeli ve olay mahallindeki dükkanlarda çalışanlar da dahil olmak üzere 25 tanığın ifadesine dayanarak sanık aleyhine delil oluşturdu.

Görgü şahitleri, kızı korumak istediklerinde sanığın kendilerini de öldürmekle tehdit ettiğini söyledi.

Kızın ailesi ve arkadaşları, Naira’nın sanığın evlenme teklifini reddetmesi nedeniyle öldürüldüğünü ifade etti.


Ne olmuştu?

Muhammed Adel isimli öğrenci, 20 Haziran’da üniversite önünde arkadaşı Naira Eşref’i bıçakladı ve ardından boğazını keserek öldürdü. 

Yoldan geçenler katili yakalarken, Naira kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya