Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ürdün Kralı, Filistin Devlet Başkanı ile Knesset’in feshedilmesinin barış beklentilerine yansımaları hakkında görüştü

Ürdün Kralı, Filistin Devlet Başkanı ile Knesset’in feshedilmesinin barış beklentilerine yansımaları hakkında görüştü

Pazartesi, 27 Haziran, 2022 - 10:30
Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas (AFP)

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile başkent Amman’daki Hüseyniye Sarayı’nda bir araya geldi.

Ürdün Kraliyet Divanı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede İsrail Parlamentosu Knesset’in feshedilmesinin ardından İsrail’de yaşanan son gelişmeler ve bunların barış beklentilerine yansımaları ile bölgesel gelişmeler ele alındı.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett’in hükümet koalisyonunun artık geçerli olmadığını iddia etmesinin ardından, Knesset’in feshedilmesine ve ülkenin son 4 yılda beşinci kez sandığa gitmesine karar verildi.

Kral Abdullah, ülkesinin ABD ile sürekli temas halinde olduğunu söyleyerek, “Ürdün, Filistin meselesini ABD Başkanı Joe Biden’ın önümüzdeki ay bölgeye yapacağı ziyaret gündeminin ilk sırasına koymak için çalışıyor” dedi.

Biden, Mısır, Irak ve Ürdün’ün de katılımıyla düzenlenecek Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’ne (KİK) katılmak amacıyla 13-16 Temmuz günleri arasında Ortadoğu’yu ziyaret edecek.

Biden bu bağlamda, Suudi Arabistan’ın Cidde şehrini ziyaret ederek zirveye katılacak.

Kral Abdullah, Abbas ile görüşmesinde, “Ürdün, Mısır, Irak ve KİK ülkelerinin yer alacağı Cidde’deki zirveye katılımı sırasında, Filistin halkının haklarını ve davasını destekleyecek” ifadelerini kullandı.

Kral, Filistin davasını Filistin halkının çıkarlarına hizmet edecek şekilde çözme çabalarında ilerleme kaydedilmeden bölgesel ekonomik işbirliğinde ilerleme sağlanamayacağını yineledi.

Ürdün Kralı, “Ürdün, Filistin halkının ve davasının her zaman ve sonsuza kadar yanındadır ve hiçbir şey Filistin davasından daha önemli değildir” dedi.

Filistin-İsrail çatışmasını sona erdirmenin tek yolunun, başkenti Doğu Kudüs olan, 4 Haziran 1967 sınırlarında, bağımsız, egemen ve yaşayabilir bir Filistin devletinin kurulmasını garanti eden iki devletli çözüm olduğunu vurguladı.

Kral Abdullah ve Filistin Devlet Başkanı, gelecekte müzakerelerin yeniden başlamasının yolunu açmak için şu anda atılması gereken adımın, İsrail’in tek taraflı eylemlerini durdurmak olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan eski Başkan Donald Trump döneminde kapatılan, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan ABD Konsolosluğu’nu yeniden açma sözü vermişti.


Editörün Seçimi

Multimedya