Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran Dışişleri Bakanı bugün Türkiye’yi ziyaret edecek

İran Dışişleri Bakanı bugün Türkiye’yi ziyaret edecek

Pazartesi, 27 Haziran, 2022 - 09:00
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan (DPA)

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran’ın İsrail’in Türkiye’deki vatandaşlarını hedef almayı planladığına dair suçlamaları ‘gülünç’ olarak nitelendirmesinin ardından bugün Ankara’yı ziyaret edecek.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Abdullahiyan’ın ikili meselelerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmelerle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Pazartesi günü Türkiye’yi ziyaret edeceği belirtildi.

Ziyaret, koalisyon ortaklarının anlaşmasına göre erken seçime kadar geçici hükümetin başına geçecek olan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in İstanbul’daki İsrail vatandaşlarına karşı İran’ın suikast planını bozduğu için Türkiye’ye teşekkür etmesinden dört gün sonra gerçekleşecek.

Türkiye’de, geçtiğimiz hafta Lapid’in Ankara ziyareti öncesinde, eski bir büyükelçi de dahil olmak üzere İsraillileri öldürmeyi planladığı iddia edilen bir İran hücresinin sekiz üyesi gözaltına alındı.

Lapid, Perşembe günü Ankara’da iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan iyileşmeyi vurgulamak için yaptığı görüşmenin ardından, “Türk hükümetinin profesyonel ve koordine aktiviteleri için kendilerini tebrik ediyoruz” dedi.

İran, geçtiğimiz Cuma günü söz konusu suçlamaları ‘asılsız’ olarak nitelendirdi ve reddetti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından gündeme getirilen suçlamalar hakkında şu açıklamayı yaptı;

“Bu asılsız iddialar gülünç. Bunlar iki Müslüman ülke arasındaki ilişkileri yok etmeye yönelik önceden tasarlanmış bir komplonun parçası. Türkiye’nin bu iddialar karşısında sessiz kalmayacağını umuyoruz.”

Yair Lapid 13 Haziran’da, İranlı ajanlardan gelen gerçek ve yakın tehlike nedeniyle vatandaşlarını Türkiye’yi en kısa sürede terk etmeye çağırdı ve aynı zamanda Türkiye’ye gitmemelerini istedi.


Editörün Seçimi

Multimedya