Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO: Maymun çiçeği küresel bir acil durum değil

WHO: Maymun çiçeği küresel bir acil durum değil

Pazartesi, 27 Haziran, 2022 - 06:00

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Genel Direktör Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus salgın konusunda çok endişeli olduğunu söylemesine rağmen, maymun çiçeği hastalığının henüz küresel bir sağlık acil durumuna ulaşmadığını açıkladı.

Reuters haber ajansı Tedros’un “Maymun çiçeği salgını konusunda çok endişeliyim. Bu hastalık net bir şekilde gelişen bir tehdidi teşkil ediyor. WHO’daki meslektaşlarım ve ben bu durumu yakından takip ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘Küresel acil durum’ sınıflandırması şu anda yalnızca koronavirüs pandemisi ve çocuk felci hastalığını ortadan kaldırmaya yönelik devam eden çabaları içeriyor. Birleşmiş Milletlere bağlı olan WHO, uluslararası uzmanlar toplantısından aldığı tavsiyenin ardından, maymun çiçeği hastalığını bu sınıflandırmaya dahil etme kararını geri çekti.

Tedros, uzmanların raporunu inceledikten sonra, “Acil durum komitesi mevcut salgının ölçeği ve hızı hakkında ciddi endişelerini dile getirdi” ifadelerini kullanırken, salgın ve veri boşlukları açısından hala bilinmeyen birçok şey olduğunu belirtti.

WHO’ya göre, bu hastalığa yakalanan doğrulanmış vaka sayısı 3 bin 200’e ulaştı. Bu hastalığın endemik olmadığı 48 ülkede, son 6 hafta içinde bir can kaybı bildirildi.

Reuters haber ajansının dün aktardığı WHO açıklamasında, komite içinde bazı farklı görüşler olmasına rağmen, bu aşamada salgının uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumunu temsil etmediği konusunda oybirliği olduğunu aktardı.

Bu yıl şimdiye kadar, hastalığın en yaygın olduğu Orta Afrika’da, özellikle Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yaklaşık bin 500 vaka ve 70 can kaybı kaydedildi.

Maymun çiçeği, hayvanlardan insanlara bulaşabilen ve tersi de olabilen nadir bir hastalıktır. Semptomları ateş, kas ağrıları, şişmiş lenf düğümleri, titreme, yorgunluk, ellerde ve yüzde su çiçeği benzeri kabarcıkları kapsar.

Maymun çiçeği için aşılar ve tedavi bulunuyor ancak bunların bulunurluğu sınırlı bir şekilde oluyor.

Bazı küresel sağlık uzmanları, WHO’nun açıklama yapmak konusunda tereddütlü olabileceğini zira Ocak 2020’de Kovid-19’un bir halk sağlığı acil durumu oluşturduğuna yönelik açıklamasının dünya çapında büyük ölçüde şüpheyle karşılandığını hatırlattı. Ancak uzmanlardan bazıları ise, salgının bir acil durum olarak nitelendirme kriterlerini karşıladığı görüşünde.


Editörün Seçimi

Multimedya