Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin Ukrayna işgalinden bu yana ilk kez yurt dışına çıkacak

Putin Ukrayna işgalinden bu yana ilk kez yurt dışına çıkacak

Putin’in, Tacikistan ve Türkmenistan’ı ziyaret etmesi bekleniyor
Pazartesi, 27 Haziran, 2022 - 09:15
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (EPA)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın işgalinden bu yana ilk kez yurtdışına çıkacak. Putin’in eski iki Sovyetler Birliği ülkesi olan Kazakistan ve Türkmenistan’ı ziyaret etmesi bekleniyor.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana binlerce kişi hayatını kaybetti, binlerce Ukraynalı evlerini terk etmek zorunda kaldı. İşgal sonucunda Batılı ülkeler ve uluslararası kurumlar, Moskova’ya sert yaptırımlar uygulamaya başladı. Putin, yaptırımlar sonucunda Moskova’nın Çin, Hindistan ve İran gibi diğer ülkeler ile ticari ilişki kuracağını belirtti.

Rus devletine ait Rossiya 1 kanalının Kremlin muhabiri Pavel Zarubin, Putin’in Tacikistan ve Türkmenistan’ı ziyaret edeceğini, ardından Moskova’ya dönüp Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile görüşeceğini belirtti. Putin’in Rusya’nın yakın ilişkileri olduğu ve Sovyetler Birliği ülkelerinde en uzun süre iktidarda kalan Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile başkent Duşanbe’de görüşmesi bekleniyor.

Zarubin, Putin’in ayrıca, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Hazar Denizi’ne kıyısı olan ülkeler, Azerbaycan, Kazakistan, İran ve Türkmenistan’ın katılacağı zirvede yer alacağını açıkladı.

Putin’in bilinen son yurtdışı gezisi, Pekin Kış Olimpiyatları nedeniyle Çin’e oldu. Olimpiyatların başlamasından saatler önce Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Pekin’de görüşen Putin, ‘sınırsız bir dostluk anlaşması’ imzaladıklarını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya