Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

FBI, Basquiat resimlerine, gerçekliğiyle ilgili şüpheler nedeniyle el koydu

FBI, Basquiat resimlerine, gerçekliğiyle ilgili şüpheler nedeniyle el koydu

Pazartesi, 27 Haziran, 2022 - 08:45
Jean-Michel Basquiat’in resimleri

Orlando Sanat Müzesi yaptığı açıklamada, ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI), Florida'da sergilenen Jean-Michel Basquiat'a atfedilen 25 esere, özgünlükleriyle ilgili şüpheler nedeniyle el koyduğunu söyledi.

Resimleri sergileyen müze, Cuma günü FBI'ın "Kahramanlar ve Canavarlar: Jean-Michel Basquiat" sergisine erişim talebini yerine getirdi. Müze sözcüsü Emilia Bormas-Fry'ın AFP’ye yaptığı açıklamaya göre, eserler şu anda ABD Federal Polisi'nin elinde. Sözcü, “Müzenin soruşturma konusu edildiği ile ilgili bize bilgi verilmediğini belirtmek gerekir” dedi.

Sergi 30 Haziran'da sona erecekti. Sözcü, müzenin FBI ile iş birliğine devam edeceğine dikkat çekti. FBI olay sonrası herhangi bir açıklama yapmadı.

FBI operasyonunu cuma günü ortaya çıkaran New York Times'a göre, geri dönüştürülebilir paketler üzerine boyanmış söz konusu eserler, şubat ayında açılan sergiden önce hiç sergilenmemişti.

Gazete, Federal Polisin, "resimlerin eski sahibi olduğu iddia edilen kişiyle ilgili yanlış bilgilerden” bahseden 41 sayfalık yeminli ifadeye dayanarak resimlere el koyduğunu bildirdi. Soruşturma ayrıca "kaynaklarında sahte belgeler kullanarak eser satma girişimlerinin ve orijinal olmayan sanat eserlerine yatırım yapılması için potansiyel davetiyeler gösteren banka hesap özetlerinin" varlığını da ortaya çıkardı.

Müze Müdürü Aaron de Groft ve eserlerin, biri sanat taciri biri de emekli bir adam olan iki sahibi, Basquia'nın 1982'de resimleri yaptığını ve şu an merhum olan televizyon senaristi Thad Mumford'a sattığını iddia ediyor.

Müze yönetiminin savunusuna göre Mumford bu eserleri bir depoya koyduktan sonra unuttuğu için eserler 30 yıl boyunca burada kaldı.

Öte yandan, sanat eserleri kaçakçılığı uzmanı, FBI ajanı Elizabeth Rivas, FBI belgesinde Mumford ile 2014 yılında tanıştığını ve "asla Basquia'nın eserlerini satın almadığını" öğrendiğini açıkladı. Ajan ayrıca Mumford’un, deposunda sanatçının eserlerinin bulunduğunu bilinmediğini de kaydetti.

Orijinal olduğu doğrulanırsa, Basquia'nın eserleri 25 milyon ila 100 milyon dolar değerinde olabilir.


Editörün Seçimi

Multimedya