Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya 1918’den bu yana ilk kez dış borcunu temerrüde düşürdü

Rusya 1918’den bu yana ilk kez dış borcunu temerrüde düşürdü

Pazartesi, 27 Haziran, 2022 - 13:00
Moskova’daki Rusya Merkez Bankası binası (Reuters-Arşiv)

Rusya 1918’den bu yana ilk kez dış borcunu ödemedi ve temerrüde düştü.

BBC’nin haberine göre, Rusya'nın 100 milyon doları ödeyecek parası var ve ödemeye hazır, ancak kendisine uygulanan yaptırımlar, bu tutarı uluslararası alacaklılara transfer etmeyi imkansız hale getirdi.

Kremlin, şu ana kadar Moskova’nın prestijine büyük bir darbe olacak bir temerrütten kaçınmaya kararlıydı.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov durumu ‘saçmalık’ olarak nitelendirdi.

Temerrüde düşen 100 milyon dolarlık faiz ödemesi 27 Mayıs’ta yapılacaktı.

Rusya bu paranın yatırımcılara gönderilmesi amacıyla Euroclear’a yatırıldığını bildirdi. Ancak alacaklılar ödemeyi orada sıkışıp kaldığı için alamadı. 

Euroclear paranın bloke edilip edilmediğini bildirmedi ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra uygulanan tüm yaptırımlara uyduğunu açıkladı.

Temerrüt sembolik bir darbe olmasına rağmen, bunun Rusya için birkaç pratik sonucu olacaktır.

Sorunlu ülkeler genellikle daha fazla borç almakta zorlanır, ancak Rusya’nın yaptırımlar nedeniyle Batı pazarlarında borçlanması halihazırda yasak.

Ülke fosil yakıt ihracatından günde yaklaşık 1 milyar dolar kazanıyor ve Rusya Maliye Bakanı Nisan ayında ülkenin daha fazla borçlanma planı olmadığını söyledi.

Moskova dış borcunu en son 1918’de, komünist lider Vladimir Lenin’in Rus İmparatorluğu’nun borçlarını ödemeyi reddettiği Bolşevik Devrimi sırasında temerrüde düşürmüştü.

Rusya, Boris Yeltsin rejiminin kaotik sonu sırasında ruble kriziyle sarsıldığı 1998’de de iç borç nedeniyle temerrüde düştü ancak dış borçlarını ödedi.

Rusya, Ukrayna’yı işgalinin ardından ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırımlarına maruz kaldı.

Bu, ülkenin dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılara yapılan ödemeleri iletecek uluslararası bankacılık ağlarına erişimini kısıtladı.


Editörün Seçimi

Multimedya