Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NATO zirvesinde Türkiye, İsveç ve Finlandiya liderleri arasında görüşmeler olacak

NATO zirvesinde Türkiye, İsveç ve Finlandiya liderleri arasında görüşmeler olacak

Pazartesi, 27 Haziran, 2022 - 13:30
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg (Reuters)

Finlandiya cumhurbaşkanlığı Twitter'dan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Finlandiyalı mevkidaşı ve İsveç Başbakanı ile yarın, Stockholm ve Helsinki'nin NATO üyeliğine adaylık başvurularını görüşmek üzere Madrid'de bir araya geleceğini duyurdu.

Toplantının Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in huzurunda yapılması bekleniyor.

Finlandiya Cumhurbaşkanlığı tarafından Twitter’dan yapılan açıklamada, Brüksel’deki NATO merkezinde Türkiye’nin veto kararının kaldırılması konusunun tartışılacağı ifade edildi.

İsveç Başbakanlığı ofisinden yapılan açıklamada, Andersson’un Madrid'deki NATO zirvesinden önce Stoltenberg ile görüşmek için Brüksel'e gitmesi bekleniyor.

İsveç Başbakanı dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ancak bu görüşmede İsveç’in NATO’ya katılımı konusunda herhangi bir sonuç çıkmadı.

Mayıs ayı ortasında İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik taleplerine beklenmedik bir itirazda bulunan Türkiye, yarın başlayacak ve Perşembe gününe kadar sürecek olan Madrid zirvesinde bu konunun gündeme geleceğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya