Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

El-Hol Kampı’nda bir hafta içinde 5 cinayet

El-Hol Kampı’nda bir hafta içinde 5 cinayet

Pazartesi, 27 Haziran, 2022 - 11:30
El Hol kampı (arşiv)

El-Hol Kampı’nda yılbaşından bu yana işlenen cinayet sayısı 29’a yükseldi.

Haseke vilayetinin doğusundaki El-Hol Kampı’nda görevli Kamu Güvenlik Güçleri cumartesi günü kampın dördüncü bölümünde başı gövdesinden ayrılmış bir Suriyeli kadının cesedini buldu. Kamu yönetimi ve güvenlik mercileri bir hafta içinde 5 cinayet olayını kaydetti. El-Hol Kampı’nda yılbaşından bu yana işlenen cinayet sayısı 29’a yükseldi. Bu cinayetlerin 9’u yerinden edilen Suriyelileri, 20’si de Iraklı mültecileri hedef aldı. Kurbanların çoğu kadın. YPG’nin Sözcüsü Nuri Mahmud kamptaki cinayetlerle ilgili değerlendirmesinde, “El-Hol ve Roj kamplarında DEAŞ militanlarının ailelerden oluşan 50 ila 60 binden fazla kişi bulunuyor. Aynı radikal zihniyetle çocuklarıyla birlikte yaşıyorlar” dedi. Uluslararası topluma sorumluluk üstlenme çağrısında bulunan Mahmud, “El-Hol Kampı’nda büyüyen her çocuk DEAŞ ideolojisi üzerine yetişiyor. Hapishanelerde çok sayıda örgüt emiri ve yöneticisi var” diye konuştu.

Dünya ülkelerine seslenen Mahmud, “Örgütün faaliyetlerini artırdığı bölgelerimize yöne Türk tehditlerinin risklerinin farkına varın. Tutukluların yargılanması zaruridir. Fakat yerel mahkemeler DEAŞ unsurlarını yargılayamaz. Aksine bu yargılamayı özel uluslararası mahkemeler yapabilir. Çünkü tutuklular dünya ülkelerinin tamamında terör uyguladı” ifadelerini kullandı.

Özerk Yönetim yetkilileri daha önce de Suriye’nin kuzeydoğusundaki kamplarda bulunan tutuklular sorunun çözülmesini istemiş ve bunun için 5 çözüm önerisi sunmuştu. Bu çözüm önerileri şöyle: Batılı devletler ve hükümetlerin vatandaşlarını alarak kendi topraklarında yargılaması, cinayet ve firar eylemlerinde artış görülen Haseke’nin El-Hol Kampı’nın bölümlere ayrılması için güvenlik yönetimine yardım edilmesi, rehabilitasyon merkezlerinin inşasının hızlandırılması, örgüt tehlikesini bölgeden uzaklaştırmak için karşılıklı istihbarat alışverişinin yapılması ve bu kişilerin yargılanması için uluslararası toplumun vereceği bir karar ile Özerk Yönetim ve askeri güçlerinin kontrolündeki topraklarda özel mahkemeler kurulması.


Editörün Seçimi

Multimedya